Netinkamas sąkandis yra labai dažna dantų problema. Netaisyklingai išdygęs gali būti vienas ar net keli dantys, taip pat gali varginti žandikaulių padėties pokyčiai. Kartais sąkandis gali būti toks prastas, kad sukandus pilnai dantis burna vis tiek lieka praverta. Dėl netinkamo sąkandžio galimi dažnesni dantų gedimai, dantenų uždegimai bei žandikaulio sąnario skausmai. Visa tai gali varginti žmogų emociškai ir turėti įtakos net bendrai žmogaus sveikatai. Netinkamas sąkandis gali būti gydomas plokštelėmis, treineriais, breketais ar tiesinimo kapomis. Taip pat į pagalbą gali būti pasitelkti ir papildomi apratai, o kai kuriais atvejais gali prireikti net operacinio gydymo.
Šiame straipsnyje sužinosite, kas sukelia netaisyklingą sąkandį, kokios yra netaisyklingo sąkandžio klasės ir tipai, ar netaisyklingas sąkandis turi įtakos burnos ir bendrai žmogaus sveikatai, kaip suprasti ar turite netaisyklingą sąkandį ir kaip jį išgydyti.
Kas sukelia netaisyklingą sąkandį?
Netaisyklingai sudygti dantys gali dėl daugelio priežasčių. Pateikiame pagrindines priežastis, kurios gali turėti įtakos netaisyklingam sąkandžio formavimuisi:
- Dažnas ir ilgai trukęs nykščio ar čiulptuko čiulpimas vaikystėje;
- Ilgai trukęs maitinimas iš buteliuko;
- Netinkamas kvėpavimas pro burną;
- Alergijos;
- Padidėję adenoidai ar tonzilės;
- Netinkama liežuvio padėtis burnoje;
- Ankstyvas pieninio danties netekimas dėl ėduonies ar traumos;
- Per maži žandikaulio lankai arba per dideli dantys;
- Trauma, kuri turėjo įtakos žandikaulių vystymuisi bei augimui;
- Danties netekimas ir tarpo neužpildymas implantu, fiksuotu ar išimamu protezu;
- Navikai burnoje ar žandikaulyje;
- Netinkamos dantų plombos ar vainikėliai.
Netinkamas sąkandis dažniausiai yra paveldima būklė. Tačiau jeigu vengsime veiksnių, kurie skatina netaisyklingo sąkandžio formavimąsi, dažnu atveju, galime išvengti netinkamo sąkandžio vystymosi.
Kokios yra sąkandžio klasės bei tipai?
Yra trys pagrindinės dantų sąkandžio klasės:
- Angle I klasė – labiausia paplitusi klasė. Dantų sukandimas normalus, viršutiniai dantys šiek tiek persidengia su apatiniais.
- Angle II klasė – prognatija. Toks sąkandis atsiranda, kai viršutinio žandikaulio dantys smarkia persidengia su apatinio žandikaulio dantimis bei viršutinio žandikaulio dantys yra atsikišę.
- Angle III klasė – progenija. Ši klasė atsiranda, kai apatinis žandikaulis išsikiša į priekį, o viršutinius dantis dengia apatiniai dantys.
Taip pat skirstomi ir netaisyklingo sąkandžio tipai:
- Gilus sąkandis – sukandus dantis apatiniai dantys tampa beveik nepastebimi, nes juos visiškai arba beveik visiškai uždengia viršutiniai dantys. Veidas atrodo labai žemas, o raukšlė tarp lūpos ir smakro gali būti labai gili.
- Atviras sąkandis – sukandus dantis tarp dantų lieka tarpas.
- Kryžminis sąkandis – dantys gali persidengti kryžmiškai, vienas arba keli dantys gali būti pakrypę link kitų dantų.
Ar netinkamas sąkandis turi įtakos burnos ir bendrai žmogaus sveikatai?
Negydomas netaisyklingas sąkandis gali turėti įtakos kitų ligų burnoje atsiradimui. Viena iš dažniausiai pasitaikančių ligų dėl netinkamo sąkandžio yra dantų ėduonis. Netinkamai išdygusius dantis yra sunkiau gerai išvalyti, todėl jie turi didesnę riziką greičiau sugesti. Taip pat, netaisyklingas sąkandis skatina greitesnį dantų akmenų formavimąsi, kuris sukelia tokias periodonto ligas kaip gingivitas (dantenų kraujavimas) bei periodontitas. Labai dažnai stebimi dažnesni burnos gleivinės, skruostų, lūpų bei liežuvio įsikandimai.
Netinkamas sąkandis gali skatinti dažnesnius bruksizmo atvejus, kurio metu dantys yra smarkiai pažeidžiami nuolatinės trinties bei atsiranda varginantis dantų jautrumas. Taip pat netinkamas sąkandis gali sukelti ir apatinio žandikaulio sąnario sutrikimus, kai yra pažeidžiamas žandikaulio sąnarys bei aplinkiniai raumenys ir raiščiai. Gali būti jaučiamas nemalonus jausmas žandikaulio sąnaryje kramtymo ar net kalbėjimo metu. Nemalonus jausmas gali peraugti į nuolatinį skausmą.
Netaisyklingas sąkandis gali turėti įtakos ir bendrai sveikatai. Gali suprastėti miegas, varginti knarkimas. Galimi ir kaklo, nugaros bei galvos skausmai. Pastebima, kad netaisyklingą sąkandį turintys žmonės taip pat dažnai skundžiasi ir netaisyklinga laikysena bei veido asimetrija.
Burnos sveikata turi įtakos ir psichinei sveikatai. Moksliniai tyrimai įrodė ryšį tarp netaisyklingo sąkandžio ir savigarbos. Žmonės, turintys netaisyklingą sąkandį, mažiau šypsosi, vengia socialinių situacijų ir jaučia kompleksą dėl savo šypsenos.
Kaip suprasti ar turite netaisyklingą sąkandį?
Visų pirma pastebėkite ar visi dantys išdygę taisyklingai savo dantų lanke. Taip pat atkreipkite dėmesį į tai ar nėra diskomforto bei sunkumo kramtant maistą, kalbant. Stebėkite savo kvėpavimą, nes taisyklingas kvėpavimas turi didžiulės įtakos dantų žandikaulių padėčiai. Kvėpavimas turėtų vykti per nosį, o liežuvis būti prigludęs prie gomurio. Stebėkite save ar nekvėpuojate išsižioję, ypač kai užsiimate kokia nors dėmesio reikalaujančia veikla. Esant per atviram sąkandžiui gali būti sunku atkasti maistą su priekiniais dantimis. Turint įtarimų dėl savo ar vaiko sąkandžio visada konsultuokitės su savo burnos priežiūros specialistu, kuris apžiūros metu įvertins sąkandžio būklę ir esant reikalui nukreips konsultacijai pas ortodontą.
Kaip ištaisyti netaisyklingą sąkandį?
Netaisyklingą sąkandžio gydymą rekomenduojama pradėti kiek įmanoma ankščiau. Pirmajai konsultacijai pas ortodontą rekomenduojama užsiregistruoti tada, kai vaikui išdygsta pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys.
Netaisyklingas dantų sąkandis gali būti tvarkomas plokštelėmis, treineriais, kapomis ar breketais. Į pagalbą gali būti pasitelkti ir papildomi prietaisai, tokie kaip Herbsto aparatas, kuris koreguoja netaisyklingą sąkandį esant mažam apatiniam žandikauliui ar Frankel funkcinis aparatas, kuris skatina viršutinio žandikaulio augimą. Esant reikalui gali būti reikalingas ir dantų traukimas ar net žandikaulio operacija. Tai, koks gydymas tinkamiausias gali nustatyti tik ortodontas atlikęs išsamę burnos apžiūrą.
Klaidinga manyti, kad netaisyklingo sąkandžio korekcija gali būti atliekama tik vaikams. Suaugusieji taip pat gali kreiptis į ortodontą ir pradėti gydymą.
Apibendrinimas
Netaisyklingas sąkandis gali būti paveldėtas genetiškai, todėl svarbu vengti veiksnių, kurie skatina netaisyklingo sąkandžio progresavimą - kvėpavimo pro burną, netaisyklingos liežuvio padėties burnoje, ilgo maitinimo iš buteliuko, nykščio ar čiulptuko ilgo ir dažno čiulpimo. Esant netaisyklingam sąkandžiui labai svarbu gera individuali burnos higiena. Ji labai svarbi ir pradėjus ortodontinį gydymą. Taip pat svarbu kas 3-4 mėnesius atlikti profesionalią burnos higieną, kurios metu ne tik bus pašalintas apnašas bet ir apmokoma, kaip taisyklingai prižiūrėti burnos ertmę ortodontinio gydymo metu.
Straipsnio autorė: burnos higienistė Greta Košė.
Kiti naudingi straipsniai:
Nešiojate breketus? Kaip nepakenkti savo dantims ortodontinio gydymo metu
Tiesinančių kapų ir burnos ertmės priežiūra bei kaip jas nešioti
Nuo kada jūsų vaikui rekomenduojamas ortodontinis gydymas