Burnos vėžys: simptomai, priežastys ir gydymo būdai

Burnos vėžys, tai liga, kuri išsivysto bet kurioje burnos dalyje. Jis gali atsirasti ant lūpų, dantenų, liežuvio, vidinių skruosto dalių, gomurio ar po liežuviu. Burnos vėžiu dažniausiai serga vyresni nei 40 metų žmonės. Vyrai serga daugiau nei dvigubai dažniau nei moterys. Dauguma burnos vėžio atvejų yra susiję su nesaikingu tabako ir alkoholio vartojimu, o gerklės vėžį dažniausiai sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV).

Šiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai burnos vėžio simptomai, kada kreiptis į gydytoją, kaip yra diagnozuojamas ir gydomas burnos vėžys, kokie yra pagrindiniai prevencijos būdai.

Burnos vėžio simptomai

Labai svarbu neignoruoti atsiradusiu pokyčių burnos ertmėje. Burnos vėžio požymiai ir simptomai gali būti:

  • Negyjanti žaizda burnoje ar ant lūpos;
  • Balta ar rausva dėmė burnos vidinėje pusėje;
  • Atauga ar gumbas burnoje;
  • Burnos skausmas;
  • Ausies skausmas;
  • Sunkus ir skausmingas rijimas, kramtymas, kalbėjimas;
  • Nuolatinis gerklės skausmas, jausmas, kad kažkas užstrigo gerklėje;
  • Užkimimas arba balso praradimas;
  • Sunkumas judinti liežuvį ar žandikaulį;
  • Liežuvio ar kitų burnos sričių tirpimas.

Jeigu bet kuris iš šių simptomų vargina ilgiau nei dvi savaites, kreipkitės į savo burnos priežiūros specialistą arba šeimos gydytoją.

Burnos vėžio diagnozė

Kadangi burnos vėžys labai greitai plinta, labai svarbu anksti jį diagnozuoti. Burnos vėžio prevencinis tyrimas nėra skausmingas ir trunka vos kelias minutes. Burnos priežiūros specialistas apžiūros metu įvertina veidą, kaklą, lūpas bei visą burną ar nėra galimų pakitimų. Esant įtartiniems pokyčiams būsite informuoti ir nusiųsti pasidaryti papildomus tyrimus.

Burnos vėžio atsiradimo priežastys

Burnos vėžys susiformuoja, kai ląstelėse ant lūpų ar burnoje atsiranda DNR pakitimų (mutacijų). Ląstelės DNR yra instrukcijos, nurodančios ląstelei, ką daryti. Mutavusios ląstelės ir toliau auga bei dauginasi, kai tuo tarpu sveikos ląstelės miršta. Besidauginančios burnos vėžio ląstelės gali suformuoti naviką, o vėžinės ląstelės išplisti po visą organizmą.

Burnos vėžys dažniausiai prasideda plokščiose plonose ląstelėse, kurios dengia lūpas ir burnos vidų. Dauguma burnos vėžio atvejų yra plokščiųjų ląstelių karcinomos. Neaišku kas sukelia plokščiųjų ląstelių mutacijas, kurios sukelia burnos vėžį, tačiau gydytojai nustatė veiksnius, galinčius padidinti burnos vėžio riziką.

Burnos vėžio atsiradimo rizikos veiksniai

Veiksniai, galintys padidinti burnos vėžio riziką, yra šie:

  • Tabako ir alkoholio vartojimas. Vartojant bet kokios rūšies tabaką, įskaitant cigaretes, pypkes, cigarus, elektronines cigaretes, kramtomą tabaką ir kt. rizikuojate susirgti burnos vėžiu. Riziką padidina ir nesaikingas bei gausu alkoholio vartojimas. Dar didesnę riziką sukelia šių abiejų rizikos veiksnių vartojimas kartu.
  • Per didelis saulės poveikis lūpoms;
  • Lytiniu keliu plintantis virusas, vadinamas žmogaus papilomos virusu (ŽPV);
  • Susilpnėjusi imuninė sistema;
  • Amžius. Rizika didėja su amžiumi. Burnos vėžiu dažniausiai suserga vyresni nei 40 metų žmonės;
  • Prasta mityba. Dieta, kurioje mažai vaisių ir daržovių yra siejama su padidėjusia burnos vėžio rizika;
  • Žmonės, turintys tam tikrų paveldimų genų defektų, turi didelę burnos ir gerklės vėžio riziką.

Burnos vėžio prevencija

Nėra įrodyto būdo užkirsti kelią burnos vėžio atsiradimui, tačiau galite sumažinti burnos vėžio atsiradimo riziką, jei:

  • Nerūkysite. Rekomenduojama nevartoti jokio tabako, net jeigu jis yra kramtomas vis tiek gali paveikti burnos ląsteles cheminėmis medžiagomis.
  • Saikingai vartosite alkoholį arba išvis jo nevartosite. Lėtinis nesaikingas alkoholio vartojimas dirgina burnos ląsteles, todėl jos tampa labiau pažeidžiamos. Atsisakykite arba ribokite alkoholio vartojimą.
  • Vengsite pernelyg didelio saulės poveikio lūpoms. Nepamirškite apsaugoti ne tik veidą bet ir lūpas nuo saulės, o esant itin aktyviai saulei būkite šešėlyje. Taip pat rekomenduojama dėvėti plačias skrybėles, kurios apsaugo veidą, įskaitant ir lūpas, nuo saulės spindulių. Tepkite lūpų balzamą ar kremą, kuris turi apsaugą nuo ultravioletinių saulės spindulių.
  • Rinkitės mitybą, kurioje gausu vaisių bei daržovių.
  • Reguliariai apsilankykite pas savo burnos priežiūros specialistą. Atlikdami įprastą dantų apžiūrą visada paprašykite burnos priežiūros specialisto, kad apžiūrėtų visą burną, o turint neaiškių žaizdelių burnoje nedelsiant kreipkitės į burnos priežiūros specialistą.

Burnos vėžio gydymas

Burnos vėžys gydomas chirurgiškai, spinduline terapija bei chemoterapija. Gali prireikti ir kelių gydymo metodų derinimo. Dar vienas populiarėjantis ir sėkmingų rezultatų nešantis gydymas yra tikslinė terapija. Jos metu atakuojami ir naikinami vėžio ląstelių genai arba baltymai. Gydymo parinkimas priklauso nuo jūsų bendros sveikatos, kurioje burnos dalyje yra vėžys, naviko dydžio, tipo bei jo paplitimo.

Naudingi patarimai

Burnos vėžio gydymas gali sukelti nemalonių papildomų problemų burnoje. Labai svarbu, kad prieš pradedant gydymą jūsų burnos būklė būtų gera. Todėl būtinai kreipkitės į burnos priežiūros specialistą, kad būtų išgydyti dantys dar iki burnos vėžio gydymo.  Taip pat su burnos priežiūros specialistu pasikonsultuokite, kaip kontroliuoti galimą burnos skausmą, burnos gleivinės sausėjimą, dantų jautrumą. Bei nepamirškite profilaktinių patikrinimų, kurių metu burnos priežiūros specialistas pirmasis gali pastebėti pokyčius burnoje.

 

Straipsnio autorė: burnos higienistė Greta Košė.