Ką daryti, jeigu kliba ar iškrito vaiko pieninis dantis?

Vaikų pieniniai dantys įprastai iškrenta nuo 6 iki 12 metų amžiaus. Toks laikotarpis, kai krenta pieniniai dantys ir dygsta nuolatiniai vadinamas mišriu sąkandžiu. Tapus tėvais pirmasis vaiko dantuko iškritimas tampa svarbia akimirka. Svarbu būti tam pasiruošus, kad pieninių dantų netekimas nesukeltų papildomų rūpesčių ir komplikacijų.

Šiame straipsnyje sužinosite, kada dygsta ir iškrenta pieniniai dantys, kodėl turime du dantų rinkinius, pirmoji pagalba iškritus vaiko pieniniam dantukui, kada pradeda dygti nuolatiniai dantys ir ką daryti jeigu vaiko dantų dygimas ar kritimas neatitinka numatytų gairių.

Kada išdygsta ir kada iškrenta pieniniai dantys

Kiekvienam vaikui pieniniai dantys išdygsta ir iškrenta savo laiku, tačiau yra numatytos gairės, kada maždaug tikėtis galimo danties dygimo ir iškritimo. Vaiko pieniniai dantys pradeda formuotis dar motinos gimdoje, o išdygsta maždaug po gimimo praėjus 6 mėnesiams. Visi 20 pieninių dantų (10 viršutiniame žandikaulyje ir 10 apatiniame) dažniausiai jau būna išdygę iki 3 metų. Nuo 6 metų prasideda pieninių dantų kritimas, o visų pieninių dantų galiausiai netenkama apie 12 gyvenimo metus. Vietoj pieninių dantų auga nuolatiniai ir jų išdygsta 32 dantys.

Dauguma žmonių pieninių dantų netenka panašia tvarka, kokia jie ir išdygo. Kadangi apatiniai centriniai priekiniai dantys yra pirmieji dantys, kurie išdygsta, tai dažnai būna pirmieji dantys, kurie ir iškrenta. Paskui savo vietą nuolatiniams dantims užleidžia viršutiniai priekiniai kandžiai. Ypač svarbu vaikus paruošti ir informuoti, kad pieninių dantų kritimas yra normali būsena.

Iškritus centriniams kandžiams, šoniniai kandžiai iškrenta sekantys. Tai dažniausiai nutinka apie 7-8 gyvenimo metus. Šiuo metu vaikas jau yra susipažinęs su tuo, kad dantys krenta, todėl tai nebeturėtų būti baisus momentas.

Remiantis Amerikos odontologų asociacija pateikiame lentelę, kurioje nurodyta, kada ir koks pieninis dantis turi išdygti bei iškristi.

Kodėl turime du dantų rinkinius?

Pieniniai dantys veikia kaip vietos rezervuarai nuolatiniams dantims. Jie sukuria vietos žandikaulyje, kad išdygtų nuolatiniai dantys. Štai kodėl svarbu išlaikyti sveikus pieninius dantis iki jų kritimo laiko. Jeigu pieninis dantis bus pašalintas anksčiau, gali būti, kad nuolatiniam dančiui nebebus pakankamai vietos išdygti, dėl ko susiformuos netaisyklingas sąkandis.

Pieniniai dantys pradeda kristi nuo 6 metų. Žinoma, jie krenta ne visi vienu metu. Kai nuolatinis dantis pasirengęs dygti, pieninio danties šaknis pradeda tirpti, kol galiausiai nutirpsta iki tiek, kad vos laikosi, dantis tampa laisvas ir jį laiko tik aplink esantys audiniai.

Pirmoji pagalba iškritus vaiko pieniniam dančiui

Paprastai danties iškritimas sukelia nedidelį skausmą bei kraujavimą. Tačiau jūsų, kaip tėvų pareiga, pasveikinti vaiką ir jį nuraminti, kad tai yra natūralus procesas. Pateikiame keletą patarimų į ką atkreipti dėmesį iškritus pieniniam dantukui:

  • Apžiūrėkite iškritusio pieninio danties vietą. Jei pastebite, kad liko pieninio danties šaknis ar yra nuskilusi danties dalis – būtinai kreipkitės į gydytoją odontologą.
  • Esant kraujavimui galite paprašyti vaiko sukąsti sterilią marlę. Ją laikykite apie 5-10 minučių kol nustos bėgti kraujas.
  • Žaizdelę, esant poreikiui, galite dezinfekuoti sterilią marlę pamerkus į chlorheksidino tirpalą ir apie 1-2 minutes palaikant ant žaizdelės.
  • Sumažinti diskomforto jausmą vaikui galima sudrėkinus marlę vėsiu vandeniu ir leidus vaikui kelias minutes palaikyti ant žaizdos. Taip pat galite pasiūlyti suvalgyti ledų, nes šaltis turi kraujavimą ir tinimą stabdantį poveikį.
  • Pirmas dvi paras rekomenduojama vengti ypač karšto, aštraus, rūgštaus ar kieto maisto.
  • Ypač svarbu nebijoti valyti dantų. Tačiau tą vietą, kur iškrito pieninis dantis, rekomenduojama valyti atsargiau ir švelniau, kad nebūtų pažeistas susiformavęs krešulys. Nepamirškite, kad vaikams iki 10 metų dantis turi valyti tėvai.

Pirmieji krūminiai dantys

Pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys išdygsta apie 6-7 gyvenimo metus. Jie dažnai painiojami su pieniniais dantimis ir manoma, kad jie iškris bei bus pakeisti nuolatiniais. Tačiau šiuos dantis ypač svarbu gerai prižiūrėti, nes išdygę nuolatiniai dantys turės tarnauti visą likusį gyvenimą.

Palyginus su tuo, kaip skausmingai dygo pieniniai krūminiai dantys, tai jų netekimas bus lengvesnis procesas, ypač tėvams. Pirmųjų pieninių krūminių dantų kritimas prasideda nuo 9 iki 11 metų amžiaus.

Vėliau apie 9-12 gyvenimo metus jūsų vaikas neteks pieninių iltinių dantų, o apie 10-12 gyvenimo metus ir antrųjų krūminių. Augant vaikui, auga ir žandikaulis. Apie 13 gyvenimo metus, jūsų vaikas jau turėtų turėti visus iškritusius pieninius dantis bei 28 išdygusius nuolatinius dantis. Išimtis taikoma protiniams dantims. Jie gali pradėti dygti dar vėliau, dažniausiai vėlyvoje paauglystėje.

Tautosakoje sakoma, kad išdygus protiniams dantims įgyjama ir daugiau išminties bei gyvenimo žinių, tačiau tai tėra posakis. Ne visiems protiniai dantys išdygsta arba išdygsta ne visi. Labai dažnai protiniai dantys dygsta ne savo dantų lanke, pasvirę ir būtinas net jų šalinimas, todėl svarbu profilaktiškai pasirodyti pas burnos priežiūros specialistą, kad būtų įvertinta jų padėtis.

Apačioje pateikiame lentelę, kurioje remiantis Amerikos odontologų asociacija nurodyta, kada ir koks nuolatinis dantis turi išdygti.

 

 

Ką daryti, jeigu vaiko dantų kritimas ar dygimas neatitinka bendrų gairių?

Dantų kritimas ir dygimas yra individualus procesas, todėl jeigu jūsų kaimynės vaikui pirmas dantis iškrito 6 metų, nereiškia, kad ir jūsų vaikui nutiks tas pats. Tačiau, jeigu kyla bet kokių įtarimų, kad pieninis dantis vis dar nekliba nors jau šalia dygsta nuolatinis arba iškritus pieniniam į jo vietą nedygsta kitas dantis – būtina kreiptis į burnos priežiūros specialistą. Bet kokiu atveju, pirmasis vizitas pas vaikų odontologą turėtų būti išdygus pirmajam dantukui. Vėliau profilaktinius vizitus kartoti kas 6 mėnesius arba taip, kaip rekomendavo vaiko burnos priežiūros specialistas.

Apibendrinimas

Iki 3 metų vaikas turėtų turėti išdygusius visus pieninius dantis, o apie 6 gyvenimo metus pradės jų netekti. Iki 13 metų turėtų būti išdygę visi nuolatiniai dantys, išskyrus protinius, kurie dygti pradeda vėlyvoje paauglystėje. Ne visiems protiniai dantys išdygsta, todėl norint įsitikinti ar jie yra, reikalinga atlikti panoraminę dantų nuotrauką. Iškritus pieniniam dantukui į jo vietą per 6 mėnesius turėtų išdygti nuolatinis dantis. Esant bet kokiems įtarimams, kad pieniniai dantys nekrenta savo laiku ar nedygsta nuolatiniai dantys būtinai konsultuokitės su savo burnos priežiūros specialistu bei nepamirškite profilaktinių patikrinimų kas 6 mėnesius.

 

Straipsnio autorė: burnos higienistė Greta Košė.