Tamsėjantys pieniniai vaiko dantys: priežastys ir prevencijos būdai

Jūsų vaiko pieniniai dantys pradėjo tamsėti ir nežinote kas tai? Dantų spalvos pokyčiai gali būti išoriniai ir vidiniai. Išorinės dantų dėmės gali atsirasti, kai yra paveikiamos tamsios spalvos maisto produktų ar gėrimų bei tam tikrų vaistų ar maisto papildų. Taip pat išorinio spalvos pasikeitimo priežastimi gali būti ir prasta burnos higiena. Ant dantų kaupiasi minkštas apnašas, kuris gali sukietėti ir virsti akmenimis ant kurių paviršiaus kaupiasi pigmentinės dėmės. Vidiniai dantų spalvos pokyčiai atsiranda, kai dantis yra paveiktas traumos ar esant dantų ėduoniui. Bet kuriuo atveju, pastebėjus vaiko pieninių dantų spalvos pokyčius rekomenduojama kreiptis į burnos priežiūros specialistą.

Taigi, šiame straipsnyje aptariame pagrindines vaikų dantų tamsėjimo priežastis, kaip išvengti dantų tamsėjimo ir kada laikas kreiptis į burnos priežiūros specialistą.

Pagrindinės vaikų dantų spalvos pokyčių priežastys

Pieninių dantų spalva gali pasikeisti dėl įvairių priežasčių. Pateikiame pagrindines priežastis, kodėl gali patamsėti vaikų pieniniai dantys:

  • Nepakankamai geras dantų išvalymas. Jei pieniniai dantys valomi nepakankamai gerai, ant dantų gali susidaryti apnašas. Dėl susidariusio apnašo vaiko dantys gali atrodyti geltonesni, tamsesni.
  • Dantų ėduonis. Dantų tamsėjimas gali atsirasti ir dėl ėduonies. Ypač tamsėjimai gali matytis prastai valomuose tarpdančiuose. Iš pradžių galite matyti šešėlį, kuris ilgainiui gali įtrūkti ir atsirasti ertmė.
  • Maistas ir gėrimai yra dažna dantų spalvos pasikeitimo priežastis. Danties spalvą gali pakeisti ne vien tik gėrimai ar maisto produktai su dirbtiniais dažikliais, bet ir sveiki maisto produktai, tokie kaip mėlynės ar burokėliai.
  • Vaistų vartojimas. Kai kurie vaistai ar maisto papildai, kaip pvz., skysta geležis, gali sukelti dėmių ant dantų atsiradimą. Dantis gali pasidengti juodos spalvos pigmentu.
  • Danties sužalojimas. Traumos metu vaiko pieninio danties nervas gali tapti nebegyvas, dėl ko dantis gali pradėti tamsėti. Net jeigu vaikas tik susimušė dantį ir nestebimi jokie išoriniai pokyčiai, nuskilimai ar įskilimai, danties viduje esantis nervų ir kraujagyslių rezginys, vadinamas pulpa, gali žūti. Danties patamsėjimas gali pasirodyti net ir po 3 savaičių patyrus traumą. Kartais dantis sugyja savaime, tačiau po stipraus sutrenkimo visada rekomenduojama pasirodyti pas burnos priežiūros specialistą.
  • Genetinis defektas. Danties tamsėjimas gali būti ir genų pokyčio padarinys. Emalis nesiformuoja taip, kaip turėtų, todėl dantis gali dygti kitokios spalvos. Kai kurie kūdikiai gimsta su per dideliu geltonojo pigmento, vadinamu bilirubinu, kiekiu. Ši būklė vadinama hiperbilirubinemija. Bilirubinas susidaro skaidant raudonuosius kraujo kūnelius. Jis gali suteikti dantims žalią arba geltoną atspalvį. Celiakija, kepenų ligos, kalcio ir vitamino D trūkumas bei medžiagų apykaitos ligos taip pat gali sukelti dantų spalvos pokyčius.

Patarimai, padedantys išvengti tamsėjančių pieninių dantų

Daugelio spalvos pakitimų galima išvengti. Žemiau pateikiame pagrindinius prevencijos būdus, kurie padeda išlaikyti sveikus, šviesius ir gražius vaiko dantis:

  • Gera burnos higiena. Labai svarbu išlaikyti gerą vaiko burnos priežiūrą. Svarbu dantis valyti reguliariai, du kartus dienoje ir vieną kartą paroje, geriausia vakare, išvalyti tarpdančius. Remiantis Lietuvos odontologų rūmų rekomendacijomis, tėvai vaikams dantis turi valyti iki 7-8 metų amžiaus, o dantų siūlą savarankiškai gali pradėti naudoti nuo 12 metų amžiaus. Geresniam dantų išvalymui papildomai galite naudoti ir vieno danties šepetėlį.
  • Mitybos koregavimas. Venkite maisto produktų ir gėrimų su dirbtiniais dažikliais. Pavartojus dažančių maisto produktų paskatinkite vaiką atsigerti vandens, o jeigu jau moka – prasiskalauti.
  • Reguliarūs vizitais pas burnos priežiūros specialistą. Burnos priežiūros specialistas apžiūrėjęs vaiko dantis įvertina jų būklę, nuvalo susidariusį pigmentinį apnašą bei parenka reikalingas burnos priežiūros priemones.
  • Traumų prevencija. Nors tai gali būti sunku padaryti, tačiau kiek įmanoma saugokite vaikus nuo galimų traumų. Vaikai yra vaikai ir visų traumų neišvengsime, tačiau bandydami bent truputį apsaugoti nuo galimų traumų apsaugosime dantis.

Apibendrinimas

Nors ligos paveiktų dantų ar genetinių sutrikimų ir negalime kontroliuoti, tačiau tokius veiksnius, kaip gera burnos priežiūra ar maisto produktų ir gėrimų pasirinkimą, galime valdyti. Nepamirškite, kad vaiko pieninių dantų sveikata turi įtakos nuolatinių dantų vystymuisi, todėl kaip įmanoma geriau prižiūrėkite vaiko pieninius dantis. Esant bet kokiems įtarimams dėl dantų spalvos pokyčių – kreipkitės į savo burnos priežiūros specialistą. Nepamirškite, kad pirmasis vizitas pas burnos priežiūros specialistą rekomenduojamas vos tik išdygus pirmajam dantukui.

 

Straipsnio autorė: burnos higienistė Greta Košė.