5 patarimai, kaip pasirūpinti burnos sveikata peršalus, susirgus gripu ar covid-19

Nors atrodo, kad po vasaros sezono, kuriame gausu šviežių uogų, vaisių ir daržovių, organizmas turėtų būti pasistiprinęs, tačiau atėjus rudeniui ir atšalus orams pradedame sloguoti, kosėti, pradeda skaudėti gerklė, o kartais į ligos patalą paguldo ir aukšta temperatūra. Nauji mokslo metai bei išsikelti nauji tikslai gali sukelti papildomo streso ir susilpninti organizmą. Labai svarbu peršalus, susirgus gripu ar kovidu rūpintis savo kūno poilsiu ir žinoma nepamiršti geros individualios burnos higienos įpročių. Susirgus nesidalinkite dantų šepetėliu su kitais šeimos nariais, vartokite daug skysčių, o perkant vaistus atkreipkite dėmesį į jų sudėtį, nes kai kurie vaistai gali paskatinti dantų ėduonies atsiradimą.

Šiame straipsnyje pateiksime 5 patarimus, kaip padėti burnos sveikatai susirgus, kaip laikyti dantų šepetėlį,  į ką atkreipti dėmesį perkant vaistus, kada nereikia valyti dantų, kaip elgtis, jeigu džiūsta burna ir kodėl labai svarbu gerti daug skysčių.

Dantų šepetėlio higienos laikymasis

Mokslinių tyrimų duomenimis, gripo virusas ant drėgnų paviršių gali gyventi net 72 valandas. Todėl pirmasis patarimas – niekada nesidalinkite dantų šepetėliu su kitais šeimos nariais. Net jeigu tai būtų jūsų vaikas. Bakterijos, esančios jūsų burnoje, gali pasilikti ant dantų šepetėlio ir persiduoti kitam asmeniui, todėl būtina kiekvienam šeimos nariui turėti atskirus dantų šepetėlius. Taip pat, labai svarbu, kad šepetėliai nesiliestų vienas su kitu ir bakterijos nebūtų perduodamos nuo vieno šepetėlio ant kito.

Išsivalius dantis, esant poreikiui ir norint dantų šepetėlį dezinfekuoti, galite pamerkti jį 5 minutėms į vandenilio peroksido tirpalą.

Labai svarbu leisti išdžiūti dantų šepetėlio šereliams ir nelaikyti šepetėlio uždaryto su dangteliu.

Pasveikus būtinai pakeiskite dantų šepetėlį nauju, o ateityje nepamirškite jo keisti kas 3 mėnesius.

Atsakingai rinkitės vaistus

Rinkitės becukrius sirupus nuo kosulio ar pastiles gerklei. Prieš pirkdami vaistus vaistinėje paskaitykite etiketę ir venkite tokių ingredientų kaip fruktozė ar kukurūzų sirupas. Daugelyje vaistų nuo kosulio ar gerklės skausmo yra cukraus, kuris skatina dantų ėduonies atsiradimą. Kuo ilgiau pastilė nuo gerklės skausmo su cukrumi bus jūsų burnoje, tuo didesnė tikimybė susidaryti ėduonies ertmei. Rinkitės vaistus, kuriuose vietoje cukraus yra ksilitolio. Ksilitolis, nors ir yra natūralus cukrus, tačiau jis neutralizuoja rūgštis, esančias burnoje ir padeda išvengti dantų ėduonies.

Kada nevalyti dantų?

Vienas nemaloniausių susirgimų būna, kai atsiranda pykinimas ir vėmimas. Po vėmimo dažnai norisi iškart išsivalyti dantis, tačiau jokiu būdu to nedarykite iškart. Kai vemiate, skrandžio rūgštys patenka į burnos ertmę ir padengia dantų paviršių. Jeigu iškart valysite dantis, įtrinsite rūgštis į dantų emalį ir taip jį pažeisite.

Po vėmimo, prasiskalaukite burną vandeniu. Esant poreikiui į stiklinę vandens galite įsidėti šaukštelį sodos ir tuomet su tokiu tirpalu skalauti burną. Kepimo soda neutralizuoja rūgštis, esančias burnoje. Dantis rekomenduojama išsivalyti praėjus maždaug 30 minučių po vėmimo.

Burnos džiūvimas

Kai sergate, organizmui būtina gauti pakankamai skysčių dėl daugelio priežasčių. Viena iš jų – užkirsti kelią burnos džiūvimui. Burnos džiūvimas gali atsirasti dėl vandens trūkumo organizme. Taip pat vaistai, kuriuos vartojate susirgus, pvz., antihistamininiai vaistai, dekongestantai ar skausmą malšinantys vaistai, taip pat gali skatinti burnos džiūvimą. Išdžiūvusi burnos gleivinė skatina dantų ėduonies atsiradimą, gali turėti įtakos dantenų ligoms, gerklės skausmui ir blogam burnos kvapui. Todėl nepamirškite gerti daug vandens. Geriausia vandenį gurkšnoti visą dieną, o ne vienu kartu išgerti didelį kiekį vandens. Taip pat galite rinktis ksilitolio pastiles, kurios čiulpimo metu skatina seilių išsiskyrimą ir savaime apvalo burnos ertmę.

Vanduo

Kalbant apie visą organizmą, vienas geriausių gėrimų yra vanduo. Ypač svarbu vartoti daug vandens kai karščiuojate, gausiai prakaituojate, viduriuojate ar vemiate. Labai svarbu gerti daug skysčių, kad organizmas greičiau pasveiktų ir išliktų hidratuotas. Žinoma, nepamirškite ir vaistažolių arbatų, kurios suteikia ne tik organizmą šildantį poveikį, bet ir padeda greičiau pasveikti. Tačiau labai svarbu į arbatas nedėti papildomai cukraus. Saldžios arbatos skatina ėduonies atsiradimą, ypač jeigu išgersite prieš einant miegoti ir neišsivalysite dantų.

Apibendrinimas

Atsiminkite, kad brangiausias turtas gyvenime yra sveikata. Nepamirškite, kad burnos sveikata, turi tiesioginės įtakos viso organizmo sveikatai. Todėl palaikykite gerus individualios burnos higienos įgūdžius net ir sergant. Dantis valykite du kartus per dieną ir bent jau vieną kartą paroje, geriausia vakare, išsivalykite tarpdančius. Taip pat skirkite dėmesio ir liežuvio valymui.

 

Straipsnio autorė: burnos higienistė Greta Košė.