Seilės natūraliai išsiskiria burnos ertmėje. Geriant mažai vandens, sergant tam tikromis autoimuninėmis ligomis bei vartojant tam tikrus vaistus, kaip pvz., antidepresantus, gali sutrikti seilių tekėjimas ir prasidėti burnos džiūvimas. Tai gali turėti įtakos ne tik maisto rijimui ar kalbėjimui, bet galimi ir dažnesni užspringimo atvejai. Taip pat sutrikus seilių tekėjimui burnoje pradeda daugintis bakterijos, kurios sukelia dantų ėduonį, blogą burnos kvapą bei burnos kandidozę.
Šiame straipsnyje sužinosite kas yra kserostomija, kokias problemas ji sukelia, kas skatina kserostomijos atsiradimą ir kaip ši problema yra gydoma.
Seilių nauda organizmui
Seilės yra medžiaga, kuri gaminama ir išskiriama iš didžiųjų ir mažųjų seilių liaukų. Didžioji dalis seilių, net 99 proc. yra sudarytos iš vandens. Likusią dalį sudaro elektrolitai, baltymai, gleivės, antimikrobiniai junginiai ir fermentai. Seilės padeda virškinti ir nuryti maistą, apsaugo nuo infekcijų bei dantų ėduonies.
Daugiau informacijos apie seilių sudėtį, jų išsiskyrimą bei privalumus organizmui rasite straipsnyje „Seilių paskirtis ir nauda žmogaus organizmui“.
Kserostomija – burnos džiūvimas
Burnos džiūvimas dar vadinamas kserostomija. Ši problema atsiranda tuomet, kai burnoje nebeišsiskiria tiek seilių, kiek išsiskirdavo anksčiau. Normaliomis sąlygomis vidutinis seilių srauto greitis yra 0,3-0,4 ml/min. Jei šis greitis būna mažesnis už 0,1ml/min, tai laikoma seilių tekėjimo sutrikimu. Tokia būklė gali būti laikina arba ilgalaikė.
Seilių trūkumas burnoje gali sukelti papildomų problemų, skatinti burnos rūgštingumą ir leisti daugintis rūgštis toleruojančioms bakterijoms, tokioms kaip Streptococcus mutans ir Streptococcus sobrinus. Šios bakterijos didina dantų ėduonies riziką. Dar viena sumažėjusio seilių tekėjimo pasekmė yra padidėjęs Candida albicans skaičius, dėl kurio dažnai pasireiškia akivaizdi burnos kandidozė. Taip pat sumažėjęs seilėtekis gali sukelti ir blogą burnos kvapą, burnos ir gerklės diskomfortą, gali paskatinti burnos ligų atsiradimą, sukelti sunkumus nešiojantiems išimamus dantų protezus bei sutrikdyti normalų ryjimą bei kalbėjimą.
Kserostomijos atsiradimo priežastys
Kserostomija gali atsirasti dėl daugelio priežasčių. Pateikiame pagrindines priežastis, kurios turi įtakos burnos sausumo atsiradimui:
- Dehidratacija;
- Tam tikros autoimuninės ligos, įskaitant Sjogreno sindromą, vilkligę, reumatoidinį artritą;
- Virusinės infekcijos, tokios kaip ŽIV ir hepatitas C;
- Blogai valdomas diabetas, dėl kurio nuolat didėja cukraus kiekis kraujyje;
- Alzheimerio liga;
- Aukštas kraujospūdis;
- Vartojami vaistai, tokie kaip antidepresantai, vaistai nuo nerimo, anticholinerginiai vaistai (gydo šlapimo pūslės veiklos sutrikimus), antihistamininiai vaistai, dekongestantai, kai kurie skausmą malšinantys vaistai, tam tikri kraujospūdį mažinantys vaistai (pvz., beta adrenoblokatoriai), chemoterapiniai vaistai, Parkinsono ligos vaistai;
- Radiacinė terapija, ypač sergant galvos, burnos ir kaklo vėžiu.
Kartais burnos sausumą gali sukelti net nėštumas. Dažniausiai tai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms. Net apie 20 proc. vyresnio amžiaus žmonių skundžiasi sausos burnos pojūčiu.
Burnos sausumo gydymas
Jei pradėjote jausti, kad burnoje yra mažiau seilių nei įprastai būtinai pasirodykite savo gydytojui odontologui. Kol sulauksite vizito pas specialistą galite išbandyti šiuos patarimus:
Kofeinas, alkoholis ir rūkymas. Venkite šių medžiagų bei rūkymo, nes tai džiovina burnos gleivinę.
Kramtomoji guma ar pastilės su ksilitoliu. Kramtomosios gumos kramtymas ar pastilių vartojimas su ksilitoliu skatina seilių išsiskyrimą burnoje.
Gurkšnokite vandenį. Vandenį rekomenduojama gurkšnoti visą dieną, o ne vienu metu išgerti didelį kiekį vandens.
Vaistų analizė. Peržiūrėkite vartojamus vaistus. Kai kurie vaistai, gali sukelti seilėtekio sumažėjimą. Esant galimybei pasitarkite su vaistus paskyrusiu gydytoju apie galimą vaistų pakeitimą.
Burnos skalavimo skystis. Peržiūrėkite naudojamas burnos priežiūros priemones ir venkite burnos skalavimo skysčio su alkoholiu bei SLS.
Apsilankius pas odontologą jis gali skirti specialius gelius bei dantų pastas, kurios padeda sumažinti burnos sausumą. Svarbu nepamiršti odontologui paminėti vartojamų vaistų pavadinimus, informuoti apie sergamas ligas bei naudojamas burnos priežiūros priemones.
Apibendrinimas
Burnos džiūvimas gali būti laikina būklė, tačiau jeigu pastebite, kad tai užsitęsė, darosi vis sunkiau nuryti maistą, atsirado nemalonu kvapas iš burnos – konsultuokitės su savo burnos priežiūros specialistu. Nepamirškite, kad labai svarbu išlaikyti ne tik gerus burnos higienos įpročius, bet ir atsisakyti žalingų įpročių, tokių kaip dažnas kofeino bei alkoholio vartojimas ir rūkymas.
Straipsnis parengtas remiantis šiais moksliniais šaltiniais:
1. Anne Marie Lynge Pedersen, Daniel Belstrøm, The role of natural salivary defences in maintaining a healthy oral microbiota, Journal of Dentistry, Volume 80, Supplement 1, 2019, Pages S3-S12, ISSN 0300-5712, https://doi.org/10.1016/j.jdent.2018.08.010.
2. Dodds, M., Roland, S., Edgar, M. et al. Saliva A review of its role in maintaining oral health and preventing dental disease. BDJ Team 2, 15123 (2015). https://doi.org/10.1038/bdjteam.2015.123
3. Laputková, Galina et al. “Salivary Protein Roles in Oral Health and as Predictors of Caries Risk.” Open life sciences vol. 13 174-200. 18 May. 2018, doi:10.1515/biol-2018-0023
Straipsnio autorė: burnos higienistė Greta Košė.