Plaukimas yra puiki mankštos forma tiek vaikams, tiek suaugusiems. Nors dauguma iš mūsų žino apie plaukimo naudą sveikatai, tačiau tik nedaugelis žino, kad tai gali turėti ir neigiamą poveikį organizmui, pvz., išsausinti odą, pakeisti plaukų spalvą ar net pažeisti dantis. Moksliniai tyrimai įrodo ryšį tarp chloruoto baseino vandens ir dantų erozijos. Negydoma ši būklė gali sukelti nemalonius padarinius, tokius kaip danties emalio praradimą, dantų jautrumą, skaidrumą aplink danties kraštus, geltonas ar rudas dėmes ant dantų bei net paskatinti apnašų susidarymą.
Šiame straipsnyje sužinosite kas yra dantų erozija, ar baseino vanduo gali pakenkti dantims, ar plaukiojant baseine labiau kaupiasi akmenys, kokie žmonės labiausiai turėtų susirūpinti ir kaip apsaugoti dantis nuo galimų pažeidimų.
Kas yra dantų erozija?
Išorinių dantų sluoksnių (emalio ir dentino) demineralizacija dėl rūgščių poveikio vadinama dantų erozija. Dažniausiai dantų eroziją sukelia tokie veiksniai kaip maistas, gazuoti gėrimai, dažnas vėmimas, gastroezofaginis refliuksas, vaistai ir gyvenimo būdo įpročiai. Prie dantų erozijos atsiradimo reikėtų nepamiršti pridėti ir ilgus pasiplaukiojimus baseinuose. Tyrimai rodo, kad 15 proc. reguliariai plaukiojančių žmonių išsivysto dantų erozija.
Plaukikai dažnai skundžiasi padidėjusiu dantų jautrumu, ypač valgydami ar gerdami šaltą ar citrusinių vaisių maistą. Dantų paviršius gali tapti šiurkštus bei atsirasti įvairūs įdubimai. Galimi ir dantų spalvos pokyčiai. Dantis gali atrodyti labiau geltonas dėl dantų emalio praradimo ir vis atsidengiančio dentino sluoksnio.
Dažniausiai pažeidimai stebimi viršutiniuose ir apatiniuose priekiniuose dantyse, o nuolatinių plaukikų dantys išdyla tiek išoriniame, tiek vidiniame dantų paviršiuje.
Baseino vandens poveikis dantims
Emalio erozija įvyksta, kai baseino pH nukrenta per daug žemai. Kai pH yra žemas, vanduo tampa ėsdinantis, todėl gali paveikti dantis bei juos sujautrinti. Jei jūsų akys baseine ašaroja arba kutena nosį kai įkvepiate, tai yra greičiausiai dėl per žemo pH lygio baseine.
Baseine esantis chloras veiksmingai kovoja su mikroorganizmais. Be poveikio mikroorganizmams, chloras taip pat skaido prakaitą, šlapimą, nešvarumus iš plaukiko kūno, todėl sumažėja ir pati chloro koncentracija baseine. Pagal Europos Sąjungos reglamentus chloro koncentracija baseino vandenyje turi būti palaikoma 0,3-0,6 mg/dm3 ribose, o pH lygis nuo 7,2 iki 8. Dideliuose baseinuose vanduo daugiausia chloruojamas naudojant chloro dujas. Chloro dujos reaguoja su vandeniu ir susidaro hipochloro rūgštis ir druskos rūgštis. Hipochloro rūgštis yra baktericidinė medžiaga, o druskos rūgštis yra nepageidaujamas šalutinis produktas. Vandens pH sureguliuojamas pridedant natrio karbonato. Tačiau, jei dujomis chloruotas baseinas tampa nepakankamai buferizuotas dėl nepakankamo natrio karbonato kiekio, pH gali greitai sumažėti net iki 3. Nors plaukikas gali ir nepajusti tokio žemo pH, tai gali sukelti dantų eroziją, nes emalis pradeda tirpti, kai pH nukrenta žemiau 5,5.
Baseino vandens poveikis apnašų susidarymui
Cheminių dezinfekavimo priemonių naudojimas baseine padidina vandens pH bei gali paskatinti akmenų burnoje susidarymą. Jei vandens pH baseine yra didesnis nei seilių burnoje, dėl pH skirtumo lengvai suskaidomi seilėse esantys baltymai, kurie nusėda ant dantų bei suformuoja dantų akmenis. Akmenys dažniausiai atsiranda ant priekinių dantų išorinių ir vidinių pusių.
Įdomu...
Tyrimai rodo, kad ilgalaikis chloruoto vandens poveikis gali sukelti dėmių atsiradimą ant dantų bei dantų eroziją. Viename tyrime, paskelbtame „American Journal of Epidemiology“ 1986 m. buvo padaryta išvada, kad beveik iš 750 apklaustųjų profesionalių plaukikų net 40 proc. iš jų dantys buvo paveikti erozijos. Toks didelis dantų erozijos paplitimas tarp plaukikų įvyko dėl netinkamos baseino vandens priežiūros. Ištyrus baseiną buvo rasta korozijos paveiktų metalinių tvirtinimo detalių bei cemento išgraužimų. Baseino vandens mėginio pH buvo 2,7, kai rekomenduojamas pH yra nuo 7,2 iki 8.
Dar vienas 2013 m. atliktas tyrimas, kurio tikslas buvo išanalizuoti vaikų dantų erozijos paplitimą tarp vietinio Ščecino (Lenkija) plaukimo klubo plaukikų, kurie treniruojasi atidžiai stebimame dujomis chloruotame baseino vandenyje. Dantų erozija nustatyta daugiau nei 26 proc. plaukikų, kurie ruošėsi varžyboms. Nors baseino vandens pH buvo neutralus, tačiau paaiškėjo, kad jis buvo mažai prisotintas hidroksiapatitu – mineralu, kuris stiprina danties paviršių.
Kas turėtų sunerimti?
Plaukikai, kurie plaukioja bent dvi valandas per dieną penkias dienas per savaitę, turėtų ypač susirūpinti savo dantų sveikata. Remiantis Vakarų Australijos universiteto atliktais tyrimais, vaikų, kurie plaukioja baseine ir ruošiasi varžyboms, dantų spalva žymiai skyrėsi ir buvo geltonesnė, palyginus su jų bendraamžiais, kurie baseino nelankė.
Kita vertus, jeigu plaukiojate tik retkarčiais, mažai tikėtina, kad chloruotas baseino vanduo padarys neigiamą poveikį jūsų dantims.
Patarimai, kaip apsaugoti savo šypseną
Ar tai reiškia, kad turite vengti plaukioti baseine bei drausti plaukioti savo vaikams? Visiškai ne! Plaukimas puikus būdas atpalaiduoti mintis bei puikus sportas jūsų kūnui. Mažai tikėtina, kad keli apsilankymai baseine kasmet padarys didelę žalą, todėl nesijaudinkite ir neatsisakykite plaukimo. Kaip ir daugelyje dalykų, svarbiausia yra saikas. Štai keletas patarimų, kaip apsaugoti dantis nuo galimų pažeidimų:
- Neplaukite išsižioję. Plaukdami kuo ilgiau laikykite burną uždarytą, taip apsaugosite nuo vandens patekimo į burną.
- Išsivalykite dantis prieš plaukimą, kad baseine esantys chemikalai nepriliptų prie dantų apnašų.
- Išsiskalaukite burną. Po plaukimo išsiskalaukite burną geriamuoju vandeniu, kad neutralizuotumėte rūgštis burnoje ir išplautumėte iš burnos baseino vandenį.
-
Naudokite remineralizuojančias dantų pastas ir gelius. Dantų pastos, geliai ar kremai su mineralais padės sustiprinti dantų emalį.
- Reguliariai lankykitės pas burnos priežiūros specialistą. Reguliarūs apsilankymai kas 6 mėn. padės išvengti stiprių danties pažeidimų, nes burnos priežiūros specialistai pirmieji gali pastebėti prasidedančios dantų erozijos požymius. Taip pat, jeigu per savaitę plaukiojate daugiau nei 6 val. informuokite savo burnos priežiūros specialistą.
-
Ksilitolio produktai – po plaukimo, išsiskalavę burną su vandeniu, galite pavartoti ksilitolio produktų, nes ksilitolis neutralizuoja rūgštis burnoje.
- Dantis po plaukimo valyti tik praėjus 30-60 min. su minkštu šepetėliu bei remineralizuojančia dantų pasta.
- Stebėkite baseine esančias konstrukcijas, pvz., kopėčias. Jeigu matote, kad jos paveiktos rūdžių yra didelė tikimybė, kad vanduo nėra tinkamai prižiūrimas ir jūsų dantis gali paveikti taip pat neigiamai.
Apibendrinimas
Dantų eroziją gali sukelti ne vien gazuoti gėrimai, citrusiniai vaisiai ar skrandžio problemos, bet ir pasiplaukiojimas baseine. Nepamirškite po pasiplaukiojimų prasiskalauti burną geriamuoju vandeniu, o dantis valytis du kartus dienoje su minkštu šepetėliu bei remineralizuojančiomis dantų pastomis. Esant dideliems dantų emalio ir dentino pažeidimams, atsiradus dideliam dantų jautrumui galimas dantų atstatymas kompozitu, laminate ar net vainikėliu.
Straipnsio autorė: burnos higienistė Greta Košė.