Antibiotikai – tai efektyvi priemonė kovojant su bakterinėmis infekcijomis, tačiau kartu jie daro įtaką visam organizmui, įskaitant ir burnos sveikatą. Nors dažnai atkreipiame dėmesį į galimus žarnyno mikrofloros pokyčius, turėtume žinoti ir tai, kad antibiotikai veikia ir natūralią bakterijų pusiausvyrą burnoje. Po antibakterinio gydymo galite susidurti su burnos sausumu, pigmentinių apnašų atsiradimu, nemaloniu burnos kvapu.
Šiame straipsnyje pateikiami keli patarimai apie tai, kaip galite pagerinti burnos sveikatą po antibiotikų vartojimo. Patarimai skirti suaugusiems asmenims. Šis straipsnis yra rekomendacinio pobūdžio.
Apsilankykite pas burnos priežiūros specialistą
Jeigu pastebėjote atsiradusias pigmentines apnašas ar kitus burnos būklės pokyčius po antibiotikų vartojimo, verta kreiptis į burnos higienistą ar gydytoją odontologą. Specialistas ne tik įvertins dantų būklę, bet ir apžiūrės burnos gleivinę, kuri po antibiotikų vartojimo gali būti jautresnė ar sudirgusi. Taip pat, jei reikės, bus atlikta profesionali burnos higienos procedūra, kurios metu bus pašalintos pigmentinės apnašos bei atkurta natūrali dantų spalva.
Svarbų vaidmenį atlieka ir kasdieninė dantų priežiūra namuose. Keli patarimai ką galite atlikti savarankiškai, kad palaikytumėte burnos sveikatą po antibiotikų vartojimo:
1. Rinkitės dantų pastas be SLS
Po antibiotikų vartojimo gali atsirasti burnos gleivinės jautrumas ir sausumas. Siekiant sumažinti šiuos nemalonius pojūčius, verta rinktis dantų pastas, kurios savo sudėtyje neturi SLS (natrio laurilsulfato) komponento, kuris gali neigiamai veikti burnos gleivinę ir ją džiovinti.
2. Palaikykite skysčių pusiausvyrą
Antibiotikai gali sukelti burnos sausumą, todėl svarbu gerti pakankamai vandens. Pasireiškus burnos sausumui galima naudoti specialius burnos drėkiklius, ksilitolio pagrindo kramtomąją gumą bei pastiles.
3. Naudokite burnos probiotikus
Kadangi antibiotikai gali sutrikdyti ne tik žarnyno, bet ir burnos mikroflorą, verta įtraukti probiotikus – tiek per maistą (fermentuoti produktai, jogurtai), tiek specialius burnos probiotikus, kurie padeda atkurti natūralią bakterijų pusiausvyrą.
Rekomenduojamas vartojimo kursas yra 3 mėnesiai. Gerąsias bakterijas burnai rekomenduojama vartoti nakčiai išsivalius dantis, liežuvį bei tarpdančius. Svarbu paminėti, jog kartu su burnos probiotikais nerekomenduojama naudoti skalavimo skysčių, kurių sudėtyje yra alkoholio, kadangi jis gali sumažinti probiotikų poveikį ir dar labiau sausinti burną.
Taip pat galima rinktis ir burnos priežiūros liniją su gerosiomis bakterijomis, kurią sudaro burnos probiotikai pastilėmis arba milteliais, dantų pasta ir burnos skalavimo skystis.
Po antibiotikų kurso svarbu skirti dėmesio ne tik bendrai sveikatai, bet ir burnos priežiūrai. Tinkama burnos priežiūra – tai raktas į sveikus dantis ir dantenas. Jeigu pastebėjote bet kokius neįprastus simptomus, visada verta pasikonsultuoti su burnos priežiūros specialistu.
Linkiu jums stiprios sveikatos, geros savijautos ir švytinčios šypsenos!