Mūsų organizmas natūraliai gamina seiles ir jos yra svarbi mūsų sveikatos dalis. Seilės išsiskiria burnoje ir padeda kramtyti, nuryti bei virškinti maistą. Be pagalbos maitinantis, seilės taip pat padeda išlaikyti ir sveiką burnos būklę. Beveik visa seilių sudėtis yra sudaryta iš vandens. Labai maža dalis sudaryta iš baltymų, kurie ne tik padeda virškinti maistą, bet ir kovoja su bakterijomis, virusais ir grybeliais. Esant tam tikriems sveikatos sutrikimams, gali pasireikšti seilių išsiskyrimo sutrikimai, kurie tiesiogiai paveikia žmogaus sveikatą.
Šiame straipsnyje sužinosite kokia yra seilių sudėtis, kas jas gamina, kokią naudą burnos sveikatai suteikia seilės ir kokie yra seilių išsiskyrimo sutrikimai.
Iš ko sudarytos seilės
Tai skaidrus natūraliai išsiskiriantis skystis burnoje, kurį sudaro daugiau nei 99 proc. vandens. Likęs 1 proc. yra sudarytas iš kietųjų medžiagų, tokių kaip elektrolitai ir baltymai. Pateikiame labiausiai paplitusių seilių baltymų pavyzdžius ir jų pagrindines funkcijas:
Amilazė. Tai fermentas, kuris padeda virškinti angliavandenius.
Prolino turintys peptidai (PRP). PRP yra didelė seilių baltymų šeima. Jie jungiasi su medžiagomis ant jūsų dantų ir sudaro plėvelę, vadinama pelikule, kuri apsaugo jūsų dantis.
Peptidai. Tai imuninės sistemos dalis. Jie atlieka svarbų vaidmenį jūsų organizmo atsake į infekciją ar uždegimą.
Mucinai. Jie sudaro fizinį barjerą, padedantį blokuoti kenksmingas bakterijas, grybelius ir virusus.
Sekrecinis IgA. Tai antikūnas, kuris atstovauja organizmo gynybines funkcijas ir apsaugo burną.
Seilėse taip pat galima rasti ir burnos epitelio ląstelių, mikroorganizmų ir jų produktų, leukocitų, maisto likučių ir kitų medžiagų, tokių kaip: gliukozė, karbamidas, kortizolis, lytiniai hormonai, jūsų kraujo grupei būdingos medžiagos.
Iš kur atsiranda seilės
Seiles gamina ir išskiria didžiosios bei mažosios seilių liaukos. Didžiąsias seilių liaukas sudaro paausinės, poliežuvinės ir pažandinės liaukos, o mažosioms seilių liaukoms priskiriamos liaukos esančios liežuvyje, vidiniame lūpų paviršiuje, minkštojo gomurio srityje bei skruostų gleivinėje. Iš didžiųjų liaukų seilės išsiskiria, kai maistas patenka į burną ir dirginami skonio receptoriai bei veikiant salyginiams refleksams, kai užuodžiamas ir matomas maistas. Apie 90 proc. seilių pagaminama didžiosiose seilių liaukose. Mažosios seilių liaukose pagaminama apie 10 proc. seilių. Tačiau nors procentas mažas, šios liaukos atlieka labai svarbų vaidmenį, nes nuolat vilgo burną ir ją drėkiną. Paausinė liauka gamina vandeningas, daug amilazės turinčias seiles, o poliežuvinės, pažandinės ir mažosios seilių liaukos gamina klampesnes, gleivingas seiles.
Per parą išsiskiria apie 0,5–2 litrai seilių. Seilių tekėjimo greitis ir sudėtis priklauso nuo įvairiausių veiksnių, įskaitant aktyvuotos liaukos tipą ir dydį, paros laiką, hidratacijos būseną, mitybos ypatumus, fizinio ir cheminio stimulo, taikomo sekreciniams refleksams suaktyvinti, pobūdžio ir trukmės, asmens emocinės būsenos ir net lyties.
Seilių privalumai
Labai svarbu suprasti, kad seilės yra itin naudingos ne tik jūsų burnos sveikatai bet ir bendrai organizmo būklei. Pateikiame didžiausius seilių pranašumus:
Padeda virškinti maistą. Burnoje prasideda pirminis maisto virškinimas, nes seilėse yra fermento amilazės, kuri padeda virškinti maistą.
Padeda nuryti maistą. Seilės sudrėkina maistą, todėl jis gali lengvai keliauti per stemplę ir galiausiai patekti į skrandį. Be seilių nuryti maisto būtų praktiškai neįmanoma.
Apsaugo nuo burnos džiūvimo. Seilės drėkina burną ir neleidžia jai išdžiūti.
Apsaugo nuo infekcijų. Seilėse yra fermento lizocimo, kuris suardo daugybę bakterijų ir neleidžia daugintis burnos mikrobams. Taip pat seilės padeda kovoti su blogo burnos kvapą sukeliančiomis bakterijomis.
Apsaugo dantis nuo ėduonies. Seilėse yra kalcio hidroksiapatito, kuris apsaugo nuo kalcio praradimo iš dantų.
Padeda išlaikyti protezus. Esant pakankamai geram seilėtekiui, seilės padeda išimamiems dantų protezams geriau prisitvirtinti prie burnos.
Padeda atkurti burnos audinius. Seilėse yra tam tikrų baltymų, kurie regeneruoja audinius ir skatina žaizdų gijimą.
Padeda palaikyti pH pusiausvyrą burnoje. Skirtingi maisto produktai, kuriuos valgote, turi skirtingą pH lygį. Seilės padeda subalansuoti burnos pH lygį nurijus maistą.
Seilių išsiskyrimo sutrikimai
Vyrauja du pagrindiniai seilių išsiskyrimo sutrikimai:
- Kserostomija – burnos sausumas.
- Sialorėja – per didelis seilių kiekis burnoje.
Abu sutrikimai gali būti laikini arba ilgalaikiai. Labai svarbu laiku pastebėti sutrikimą ir pradėti gydymą.
Apibendrinimas
Seilės yra pagrindinis komponentas palaikant subalansuotą burnos mikrobiomą ir atlieka daug įvairių funkcijų, kurios padeda palaikyti burnos sveikatą. Sutrikęs seilių tekėjimo greitis bei jų sudėtis turi įtakos dantų ėduonies ir dantenų ligų atsiradimui. Taip pat tai turi įtakos burnos grybelinėms ligoms ir infekcijų atsiradimui. Jeigu pastebėjote, kad jūsų seilės tampa tąsios negu įprastai, tai ženklas, kad jums trūksta vandens. Seilių tąsumą lemia dehidratacija, rūkymas ir lėtinės alergijos. Todėl norint išlaikyti normalią seilių struktūra nuolat gurkšnokite vandenį bei atsisakyti žalingų įpročių. Jei seilės ilgai laikosi tirštos ir tąsios, jų yra labai gausiai burnoje arba kaip tik pastebite, kad dažnai jaučiasi sausos burnos jausmas – pasitarkite su gydytoju.
Straipsnis parengtas remiantis šiais moksliniais šaltiniais:
1. Anne Marie Lynge Pedersen, Daniel Belstrøm, The role of natural salivary defences in maintaining a healthy oral microbiota, Journal of Dentistry, Volume 80, Supplement 1, 2019, Pages S3-S12, ISSN 0300-5712, https://doi.org/10.1016/j.jdent.2018.08.010.
2. Dodds, M., Roland, S., Edgar, M. et al. Saliva A review of its role in maintaining oral health and preventing dental disease. BDJ Team 2, 15123 (2015). https://doi.org/10.1038/bdjteam.2015.123
3. Laputková, Galina et al. “Salivary Protein Roles in Oral Health and as Predictors of Caries Risk.” Open life sciences vol. 13 174-200. 18 May. 2018, doi:10.1515/biol-2018-0023