Sialorėja – per mažai dėmesio sulaukiantis seilių liaukų sutrikimas

Apie burnos sausumą ir seilių sumažėjimą burnoje esate girdėję daugelis. Kartais ši būklė būna trumpalaikė, užtenka gerti daugiau vandens ir būsena susitvarko. Tačiau ar esate susidūrę su būkle, kai burnoje kaupiasi labai daug seilių? Ši būklė vadinama sialorėja. Ją sukelti gali kai kurios ligos, tokios kaip, Parkinsono liga bei negydomas ėduonis. Gydymas gali apimti  nuo gyvenimo būdo pakeitimo iki vaistų ar net chirurginio gydymo.

Šiame straipsnyje sužinosite kas yra sialorėja, kas ją sukelia, kaip ji gydoma ir kada metas kreiptis į gydytoją.

Seilių nauda organizmui

Seilės yra medžiaga, kuri gaminama ir išskiriama iš didžiųjų ir mažųjų seilių liaukų. Didžioji dalis seilių, net 99 proc. yra sudarytos iš vandens. Likusią dalį sudaro elektrolitai, baltymai, gleivės, antimikrobiniai junginiai ir fermentai. Seilės padeda virškinti ir nuryti maistą, apsaugo nuo infekcijų bei dantų ėduonies.

Daugiau informacijos apie seilių sudėtį, jų išsiskyrimą bei privalumus organizmui rasite straipsnyje „Seilių paskirtis ir nauda žmogaus organizmui“.

Sialorėja – seilių perteklius burnoje

Nors problemos, susijusios su seilėmis dažnai būna dėl jų trūkumo, tačiau gali pasireikšti ir seilių pertekliaus burnoje būklė. Tai sialorėja – padidėjęs seilėtekis, kai seilių liaukos gamina per daug seilių. Dažniausiai sialorėja sukelia tam tikrų burnos ar gerklės raumenų silpnumas. Štai kodėl kūdikiai seilėjasi. Patologine būkle jau laikoma kai sulaukus 4 metų vaikas vis dar seilėjasi ir nesulaiko seilių burnoje.

Ši būklė gali sukelti sveikatos problemų, tokių kaip kampinį cheilitą – odos ligą, kurią lydi skausmingi odos įtrūkimai burnos kampuose. Ypatingais atvejais per didelis seilių kiekis burnoje gali sukelti ir užspringimą.

Sialorėja padidina bendrą paciento ir jo globėjų naštą, kuri gali būti tiek fizinė, tiek psichosocialinė.

Kas sukelia sialorėją

Padidėjusį seilėtekį dažniausiai sukelia tam tikrų vaistų, ypač antipsichozinių vaistų, poveikis. Tačiau didesnį seilėtekį burnoje gali paskatinti ir šios sąlygos:

Negydomas ėduonis. Negydomas ėduonis gali paskatinti seilių liaukas išskirti daugiau seilių, taip norėdamos palaikyti švarą burnoje.

Gastroezofaginis refliuksas. Šią ligą sukelia skrandžio rūgšties tekėjimas į stemplę. Tai skatina seilių liaukas išskirti seiles, kad skrandžio rūgštis nepatektų į burną.

Pykinimas. Prieš pat vėmimą seilių liaukos išskiria daugiau seilių, kad neutralizuotų rūgštį patekusią į burną.

Nėštumas. Nėštumo metu seilių liaukos gali būti per daug stimuliuojamos dėl nuolatinio pykino jausmo.

Motorinio neurono liga. Ši liga sukelia burnos veido ir liežuvio raumenų silpnumą, dėl kurių gali būti sunku nuryti seiles.

Parkinsono liga. Didelis seilėtekis sergant Parkinsono liga gali pasireikšti tiek ankstyvoje ligos stadijoje, tiek jai pažengus. Sialorėjos, sergantiems Parkinsono liga, paplitimas svyruoja nuo 32 proc. iki 74 proc.

Cerebrinis paralyžius. Ši liga dažniausiai pasireiškia ankstyvoje vaikystėje ir išlieka visą gyvenimą.

Insultas. Insultą patyrusiems pacientams gali atsirasti rijimo sutrikimų, dėl ko gali kilti problemų nuryti seiles, kontroliuoti jų kiekį burnoje.

Smegenų pažeidimai.

Sialorėjos gydymo būdai

Sialorėjos gydymas apima nuo gyvenimo būdo pokyčių iki vaistų, chirurgijos ar spinduliuotės. Nefarmakologinės intervencijos apima patarimus dėl laikysenos, rijimo kontrolės, kosulio valdymo, mitybos pokyčių, valgymo ir gėrimo metodų bei elgesio keitimų. Dėl nefarmokologinio sialorėjos gydymo gali prireikti kreiptis į tokius specialistus kaip ergoterapeutai, fizioterapeutai, dietologai ir logopedai. Specialistai gali liepti atlikti specialius pratimus, keisti mitybą, vengti citrusinių vaisių, alkoholio, lavinti taisyklingo gėrimo įgūdžius, mokinti lūpų uždarymo, liežuvio judėjimo ir rijimo pratimų. Tačiau tokios konservatyvios priemonės gali būti neveiksmingos žmonėms, sergantiems progresuojančiomis neurologinėmis ligomis.

Farmakologinis sialorėjos gydymas yra sudėtingas, nes šiuo tikslu licenzijuotų vaistų yra nedaug. Tačiau gydymas gali būti taikomas paskiriant anticholinerginius vaistus ir botulino toksinus.

Chirurginis sialorėjos gydymas pacientams skiriamas kaip paskutinė priemonė. Tačiau esant reikalui yra pašalinamos dažniausiai paausinės ir požandinės seilių liaukos. Kartais jos būna perrišamos ir nukreipiami seilių liaukų latakai. Būna atvejų kai yra nutraukiamas parasimpatinio nervo tiekimas į seilių liaukas.

Seilių liaukų spindulinė terapija yra labai retai naudojamas gydymo būdas. Dažniausiai šis gydymo būdas naudojamas vyresnio amžiaus žmonėms, kurie nebegali būti operuojami arba netoleruoja paskirtų vaistų gydymo.

Apibendrinimas

Nepaisant paplitimo ir klinikinės reikšmės, sialorėja tebėra menkai suprantama ir dažnai nepakankamai diagnozuojama būklė. Dabartinis sialorėjos gydymo galimybės svyruoja nuo konservatyvesnių priemonių, tokių kaip gyvenimo būdo keitimas ar farmakologinės intervencijos, iki agresyvių metodų, tokių kaip chirurginis seilių liaukų pašalinimas. Ypač iššūkių kyla pacientams, kurie turi neurologinių sutrikimų. Jeigu pastebėjote, kad jūs ar jūsų šeimos narys pradėjo dažniau ryti seiles, nebepajėgia nuryti seilių ir jos pradeda bėgti per burną arba atrodo seilių tiek daug burnoje, kad užspringstama – būtinai kreipkitės į gydytoją.

 

Straipsnis parengtas remiantis šiais moksliniais šaltiniais:

1.     Hast, Michael A et al. “Real-World Observational Analysis of Clinical Characteristics and Treatment Patterns of Patients with Chronic Sialorrhea.” Toxins vol. 16,8 366. 17 Aug. 2024, doi:10.3390/toxins16080366

2.     James, Eleanor et al. “Treatment for sialorrhea (excessive saliva) in people with motor neuron disease/amyotrophic lateral sclerosis.” The Cochrane database of systematic reviews vol. 5,5 CD006981. 20 May. 2022, doi:10.1002/14651858.CD006981.pub3

3.     Morgante, Francesca et al. “The burden of sialorrhoea in chronic neurological conditions: current treatment options and the role of incobotulinumtoxinA (Xeomin®).” Therapeutic advances in neurological disorders vol. 12 1756286419888601. 28 Nov. 2019, doi:10.1177/1756286419888601

 

Straipsnio autorė: burnos higienistė Greta Košė.

Burnos higienistė Greta Košė

Burnos higienistė Greta Košė

Esu burnos higienistė ir visuomenės sveikatos ugdymo specialistė. Mano tikslas - padėti Jums suprasti, kad turėti sveikus dantis ir dantenas yra įmanoma. Nuolat domiuosi naujausiais moksliniais tyrimais, gilinuosi į produktų sudėtis ir jas analizuoju, o visą naudingą informaciją pateikiu Jums "Mano emalis" blogo įrašuose. Tad kviečiu skaityti mano rašomus straipsnius ir kartu su mano patarimais pradėti kelionę sveikų dantų link. Šiuo metu dirbu Klaipėdoje odontologijos klinikoje "Denticija" (buvusi "Danvitė").

Jūsų patikimas informacijos šaltinis

Mūsų straipsnius rašo burnos higienistės, kurios remiasi savo profesine patirtimi dirbant su pacientais bei naujausių mokslinių tyrimų duomenimis. Mūsų komanda tiki mokslu ir jo daroma pažanga, todėl mūsų tikslas - pateikti skaitytojams tyrimais pagrįstą informaciją, kuri yra lengvai supratama kiekvienam besirūpinančiam savo burnos sveikata.