Kontraceptinės tabletės ir burnos sveikata: ką moterys turi žinoti
Žiūrėkite video arba skaitykite straipsnį žemiau.

Gyvename šiuolaikinėje visuomenėje, kurioje viską mėgstame planuoti. Mokslai, studijos, darbas, karjera, namai ir šeima. Vienas didžiausių gyvenimo sprendimų tai, kada ir kiek turėti vaikų. Šiai dienai populiaru pirmiausia susikurti stabilų ir saugų gyvenimą ir tik tuomet galvoti apie vaikus. Tam puikiai padeda įvairios kontraceptinės priemones.

Nors kontraceptinės priemonės padeda kontroliuoti gimstamumą, tačiau didžioji dalis šių priemonių turi ir neigiamą pusę. Šalutiniai poveikiai gali būti susiję su bendra moters sveikata, nuotaika, turėti įtakos nuovargio atsiradimui, emocijų kaitoms, apetitui, svoriui. Tačiau ar kada susimąstėte, koks yra ryšys tarp kontraceptinių priemonių ir burnos sveikatos?

Kaip hormoniniai pokyčiai veikia burnos sveikatą

Burnos ertmė yra bendros sveikatos veidrodis ir kai kurios problemos, kaip pavyzdžiui, dantenų kraujavimas, gali atsirasti vartojant tam tikrus vaistus. Praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio pabaigoje ir aštuntojo dešimtmečio pradžioje padaugėjo tyrimų, koks yra ryšys tarp vartojamų kontraceptikų ir burnos ertmės būklės.

Daugelis tyrimų susiejo geriamųjų kontraceptikų vartojimą su padidėjusiu dantenų uždegimu, kraujavimu ir dantenų paburkimu. Taip pat pastebima, kad vartojant kontraceptines tabletes greičiau kaupiasi apnašas burnoje. Kai kurie tyrimai net teigia, kad geriamosios kontraceptinės priemonės turi įtakos net periodonto audinių prisitvirtinimui.

Labai svarbu suprasti ryšį tarp gimstamumo kontrolės ir burnos sveikatos. Visų pirmą, reikia suprasti, kaip hormoniniai pokyčiai turi įtakos burnos būklei.  Tam tikrais gyvenimo periodais vyksta tam tikri hormonų lygių pokyčiai. Moterys turi būti informuotos, kokie pokyčiai burnoje galimi brendimo, prieš menstruacinio sindromo, nėštumo ar menopauzės metu. Estrogenų ir progesterono svyravimas organizme, kai kurioms moterims, gali pasireikšti dantenų kraujavimu ar patinimu.

Moterys, kurios vartoja geriamuosius kontraceptikus, kuriuose yra progesterono ar estrogenų, gali patirti dantenų uždegimą. Taip yra todėl, kad organizmas perdėtai reaguoja į burnoje esantį minkštą apnašą. Reikia nepamiršti, kad dantenų uždegimas taip pat yra susijęs ne vien tik su  moters sveika šypsena, bet ir bendra organizmo sveikata bei galimomis ligomis, tokiomis kaip insultas, diabetas, širdies ligos, Alzheimeris, tam tikros vėžio formos ir kt.

Hormonų ryšys su burnos sveikata

Šiuo metu pasaulyje yra apie 20 skirtingų kontracepcijos būdų. Didžioji jų dalis - hormoninės kilmės. Moters organizmas didžiausią poveikį pajaučia pirmaisiais hormoninių preparatų naudojimo mėnesiais. Pačioje pradžioje gali pasireikšti didelis hormonų svyravimas, todėl tai gali turėti įtakos į dantenų ligas primenantiems simptomams tokiems, kaip dantenų kraujavimas, dantenų patinimas, paburkimas ir paraudimas. Taip pat dantenos gali būti jautresnės ir tapti lengvai pažeidžiamos.

Geros naujienos tos, kad medicina šiais laikais yra stipriai pažengusi ir leidžia moterims nuspręsti, kokį kontracepcijos būdą jos nori rinktis. Ne visos kontracepcijos priemonės yra vienodos. Naujesnėse kontraceptinėse tabletėse yra mažesnis estrogeno ir progesterono kiekis nei ankščiau, todėl moksliniai tyrimai rodo, kad ir poveikis burnos būklei nėra toks  stiprus. Tačiau moterims, kurioms jau yra dantenų uždegimas yra didesnė uždegimo progresavimo rizika, kai yra naudojamos hormoninės kontracepcijos priemonės.

Kiti veiksniai į kuriuos reikia atsižvelgti

Rūkymas. Moksliniai tyrimai įrodė, kad yra ryšys tarp rūkančių ir kontraceptines priemones naudojančių moterų. Tos moterys, kurios rūko ir naudoja kontraceptines priemones turi didesnę riziką į prastesnį kraujo krešėjimą po danties ištraukimo procedūros, negu tos, kurios nevartoja kontraceptinių priemonių ir nerūko.

Vaistai. Kai kurie vaistai gali būti mažiau veiksmingi arba sąveikauti su kontracepcija, todėl būtinai pasidalinkite visa informacija su savo gydytoju odontologu.

Laikas. Moksliniai tyrimai įrodo, jog moterys, kurios naudojasi geriamomis hormoninėmis kontraceptinėmis priemonėmis ilgesnį laiką, turi didesnę riziką į dantenų uždegimą, kraujavimą, gilėjančias dantenų kišenes. Kuo ilgesnis geriamųjų kontraceptinių priemonių vartojimo laikas, tuo prastesnė periodonto sveikata. Taip vyksta todėl, nes nuolatinis geriamųjų hormoninių priemonių vartojimas padidina hormonų kiekį organizme, todėl padidėja priešuždegiminių citokinų ir prostaglandinų gamyba.

Nors yra ne viena priemonė kontroliuoti gimstamumą, moteris privalo atsižvelgti ir įsitikinti, kad pasirinktas metodas kuo mažiau paveiks burnos sveikatą. Be jokios abejonės, tiek naudojant, tiek nenaudojant kontraceptines priemones yra labai svarbi gera individuali burnos priežiūra.

Geri burnos higienos įpročiai

Geriausias būdas išlaikyti sveikus dantis bei dantenas, neatsižvelgiant į tai ar vartojate kontraceptines priemones ar ne, yra gana paprastas - gera individuali burnos priežiūra.

Vos kelios minutės per dieną gali padėti išvengti dantų ėduonies bei dantenų problemų. Rekomenduojama dantis valytis du kartus per dieną su minkštu šepetėliu.

Nepamirškite valyti liežuvio ir naudoti tarpdančių valymo priemonių: siūlo, tarpdančių šepetėlių, irigatoriaus. Tarpdančių valymas yra svarbus, norint pašalinti visus maisto likučius bei bakterijas, kurios gali sukelti dantenų uždegimą bei kraujavimą.

Po valgio rekomenduojama kramtyti gumą be cukraus su ksilitoliu. Plačiau apie burnos valymo rutiną ryte ir vakare skaitykite straipsnyje „Kasdienės burnos priežiūros atmintinė: priemonių naudojimo eiliškumas”.

Taip pat lankykitės pas burnos priežiūros specialistą reguliariai, t.y., kas šešis mėnesius. Vizito metu informuokite apie vartojamus vaistus, tam kad būtų sudarytas kuo tikslingesnis jūsų gydymo planas.

Straipsnio autorė: burnos higienistė Greta Košė.