Vandens su citrina nauda organizmui ir žala dantims

Jeigu geriate vandenį su citrina, kviečiame peržiūrėti trumpą video apie tai, kaip nepakenkti savo dantims.

 

Socialinėje erdvėje matoma, kad vis labiau plinta įprotis rytą pradėti vandeniu su citrina. Stiklinė šilto vandens su citrina ryte sušildo organizmą. Taip pat detoksikuoja ir išvalo virškinimo sistemą, suaktyvina fermentus ir gali net padėti numesti svorio. Tačiau už viso šito gėrio slypi ir kita pusė. Ar kada pagalvojote kokią žalą vanduo su citrina gali padaryti jūsų dantims?

Citrinos rūgštis sukelia dantų eroziją

Įvairūs rūgšti maisto produktai ir gėrimai gali sukelti danties paviršiaus eroziją. Vanduo su citrina – vienas iš gėrimų, kuris negrįžtamai paveikia dantų paviršių. Dantų erozija, tai emalio praradimas, kurį dažniausiai sukelia didelis rūgštingumas. Kai nuo didelio rūgščių poveikio emalis yra prarandamas – atsiveria dentinas. Tuomet atsiranda ir dantų jautrumas. Taip pat galimi ir dantų spalvos pokyčiai, nes dentinas yra gelsvesnės spalvos nei emalis. Todėl dantų erozija pasireiškia ne tik dantų jautrumu bet ir spalvos pokyčiais.

Kai dantis yra paveikiamas rūgšties emalis plonėja. Spalvos pokyčiai dažniausiai prasideda nuo danties krašto, stebimas geltonos spalvos atsiradimas. Dantys gali atrodyti plonesni, įdubę, šiurkštesni liečiant liežuviu.

Kaip išvengti dantų erozijos geriant vandenį su citrina?

Yra keletas būdų, kurie gali padėti sumažinti neigiamą poveikį dantims geriant vandenį su citrina:

  • Kontroliuokite vandens temperatūrą. Kuo karštesnis vanduo, tuo dantų erozija bus greitesnė. Todėl gerkite ne karštą, o šiltą vandenį su citrina.
  • Gerkite vandenį su citrina per šiaudelį, taip apsaugosite dantis nuo tiesioginio rūgšties poveikio.
  • Nelaikykite burnoje vandens su citrina, neskalaukite, iškart nurykite.
  • Išgėrę vandens su citrina praskalaukite burną paprastu vandeniu. Taip pašalinsite rūgštis, kurios galėjo likti ant danties paviršiaus.
  • Išgėrę vandenį su citrina kramtykite gumą arba sučiulpkite pastilę be cukraus su ksilitoliu. Tai padės išskirti burnoje daugiau seilių, o ksilitolis neutralizuos burnoje susikaupusias rūgštis.
  • Išgėrę vandens su citrina nevalykite dantų mažiausiai 30 min.
  • Naudokite tik minkštą dantų šepetėlį ir atlikite švelnius valymo judesius. Rūgštis suminkština dantų paviršių, todėl emalis tampa jautrus bet kokiems mechaniniams pažeidimams.
  • Naudokite dantų pastas, burnos skalavimo skysčius bei gelius, kuriuose gausu mineralų tam, kad sustiprintumėte danties paviršių. Remineralizuojančių dantų pastų asortimentą galite rasti čia.

Ar galima atstatyti pažeistą erozijos dantų paviršių?

Jeigu nutiko taip, kad citrina su vandeniu jau pažeidė jūsų dantų paviršių, jums reikia žinoti tai, kad emalis jau nebeataugs ir dantis nebesugrįš į tokią padėtį, kokioje buvo. Jeigu įmanoma – atsisakykite tokio gėrimo ir kreipkitės į savo gydytoją odontologą dėl danties paviršiaus atkūrimo. Taip pat, stenkitės laikytis patarimų viršuje, tam, kad nedidintumėte dantų pažeidimų.

 

Straipsnio autorė: burnos higienistė Greta Košė.