Kaip kvėpavimas per burną gali pakenkti jūsų burnos sveikatai

 Žiūrėkite video arba skaitykite straipsnį žemiau.

Dažnas iš mūsų dažniausiai net nesusimąsto ar taisyklingai kvėpuoja, o pastebėjus, kad kvėpuoja pro burną, tikriausiai nė nepagalvoja, kad tai yra blogai. Kai kuriais atvejais žmonės, net nežino, kad kvėpuoja pro burną, nes tai vykta naktį miegant. Tai gali nutikti dėl įvairių genetinių bei sveikatos indikacijų ar nuo vaikystės susiformavusio įpročio. Tačiau jeigu per parą žmogus pro burną kvėpuoja apie 5 – 8 valandas, jo burnos gleivinė išsausėja, o tai gali vesti į burnos sveikatos problemas tokias, kaip ėduonis, dantenų uždegimas, periodontitas ar blogas burnos kvapas.

Ar kvėpavimas pro burną gali pakenkti dantims?

Kvėpuojant pro burną, ypač naktį, džiūsta burnos gleivinė, tai reiškia, kad seilių kiekis burnoje tampa nepakankamas, kad ją apsaugotų. Seilės yra visapusiškai naudingos žmogaus burnos ertmei, nes padeda stabilizuoti rūgštinę terpę, pašalinti apnašas bei bakterijas. Taip pat sutrikus seilių gamybai gali pasikeisti ir jūsų burnos gleivinės PH. Esant seilių trūkumui, susikaupusios apnašos ant dantų, dantenų ir liežuvio nėra pašalinamos, todėl padidėja rizika susirgti dantų ėduonimi, dantenų uždegimu (kas gali vesti į periodontitą) bei halitoze (blogas burnos kvapas). Be to esant išsausėjusiai burnos ertmei, kai kuriais atvejais gali atsirasti ir aftos, kitaip vadinamos opelėmis arba žaizdelėmis.

Kaip žinoti ar kvėpuojate pro burną?

Štai keli veiksniai kurie gali indikuoti, kad kvėpuojate pro burną:

  • Ryte atsikeliate išdžiūvusia burnos gleivine;
  • Ryte jūsų lūpos yra labai sausos;
  • Knarkiate;
  • Dažnai sergate peršalimo ligomis, sinusitu, turite užsikimšusią nosį;
  • Turite kreivą nosies pertvarą, todėl negalite lengvai kvėpuoti pro nosį;
  • Kenčiate nuo alergijų.

Ką daryti, jeigu kvėpuojate pro burną?

Burnos priežiūros specialistai rekomenduoja pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju, kuris jus apžiūrėjęs, rekomenduos tinkamą specialistą (LOR gydytoją, alergologą ar kitą), į kurį galite kreiptis problemai pašalinti. Žinoma, yra priežasčių kurioms nėra lengvų sprendimo būdų, kaip pavyzdžiui knarkimas, tačiau sprendžiant kvėpavimo per burną problemą, nepamirškite ir tinkamai prižiūrėti savo burnos ertmę, kad užkirstumėte kelią dantų ir dantenų ligoms.

Esant šiai problemai mūsų specialistai rekomenduoja rinktis dantų pastas su fluoru ir ksilitoliu. Fluoras apsaugo dantis nuo ėduonies, o ksilitolis skatina seilėtekį, neutralizuoja rūgštinę terpę bei padeda sustabdyti bakterijų dauginimąsi. Viena iš tokių dantų pastų yra “Curasept Biosmalto Caries Abrasion and Erosion”. Taip pat, dienos eigoje po kiekvieno valgio vartokite ir becukres pastiles ar kramtomą gumą su ksilitoliu, kurios skatina seilių gamybą ir drėkina burnos ertmę. Yra ir specialių pastilių sausai burnos ertmei, viena iš tokių “Xylimelts”.