Vaikų burnos priežiūros priemonės pagal amžių: atsisiųskite atmintinę

Susilaukus vaikelio natūralu, kad tėveliams iškyla daug klausimų, kaip tinkamai rūpintis savo mažyliu. Pagrindiniai klausimai, kurių sulaukiame iš nesenai tapusių tėvelių – kada pradėti valyti vaiko dantis, kokią dantų pastą naudoti bei kokias priemones naudoti. Suprantama, kad rinkoje yra gausybė burnos priežiūros priemonių, todėl tėvams iškyla problema norint pasirinkti tinkamas vaikų burnos ertmės priežiūros priemones. Šiame straipsnyje rasite instrukciją, kokias vaikų burnos priežiūros priemones naudoti pagal vaiko amžių.

Jūsų patogumui sukūrėme jums atmintinę, kurią galite išsisaugoti savo telefone. Žemiau rasite išsamius paaiškinimus apie kiekvienos amžiaus grupės burnos priežiūros priemonės.

Dantukų dar nėra arba išdygo pirmasis dantukas

Jeigu jūsų kūdikis dar neturi dantukų arba jau išdygo pirmasis dantukas, tokią burnytę rekomenduojama valyti marline šluoste arba specialiu antpirščiu. Toks antpirštis turi ne tik švelnius silikoninius šerelius, bet ir nedidelius kauburėlius, kurie valant vaiko burnytę masažuoja dantenas ir taip palengvina vaikų dantų dygimą. Tokiame amžiuje dantų pastos naudoti nereikia.

Kūdikio dantų valymas turėtų būti atliekamas tiek ryte, tiek vakare. Tik svarbu suprasti, kad burnytę reikėtų pradėti valyti ne, kada vaikui pradeda dygti dantys, o daug anksčiau.

Burnos priežiūros priemonių krepšelis:

Išdygo du dantukai

Dantukų valymui galite naudoti marlinę šluostę arba tą patį antpirštį, kurį naudojote pirmajam dantukui valyti.

Jeigu jūsų kūdikiui jau išdygo du dantukai, svarbu suprasti, kad jau atsirado ir pirmasis tarpdantis, kurį reikėtų pradėti valyti dantų siūlu. Tai galite atlikti vieną kartą dienoje vakare, prieš dantukų valymą.

Jeigu yra poreikis, galite pradėti naudoti ir dantų pastą su fluoru (1000 ppm, o esant padidintam fluoro kiekiui geriamajame vandenyje – 500 ppm), tačiau, anot specialistų, geriausia dantų pasta vaikams savo sudėtyje turėtų turėti ir ksilitolio bei hidroksiapatitų. Tokia dantų pasta apsaugos dantis nuo ėduonies ir stiprins itin pažeidžiamų pieninių dantukų emalį. Taip pat svarbu, kad pasta savo sudėtyje neturėtų SLS ir titano dioksido, kadangi tokią dantų pastą galima nuryti. Dantų pastos kiekis – tik suvilgykite antpirščio šerelius.

Burnos priežiūros priemonių krepšelis:

Iki 3 metų amžiaus 

Kai jau yra išdygę daugiau negu du dantukai, rekomenduojama vaiką pradėti pratinti prie dantų šepetėlio. Dantų šepetėlio galvutė turi būti nedidelė ir pritaikyta mažai vaiko burnytei, o šereliai minkšti, kad nepažeistumėte netvirto pieninių dantukų emalio.

Vadovaukitės aukščiau pateikta dantų pastos rekomendacija. Dantukus su pasta ir šepetėliu valykite ryte ir vakare. Dantų pastos kiekis - ryžio grūdelis.

Nepamirškite ir toliau vakarais valyti tarpdančių. Šis žingsnis yra labai svarbus, kadangi pieninių dantukų emalis yra itin pažeidžiamas, o tarp dantų likę maisto likučiai ir apnašos yra tiesiausias kelias link dantų ėduonies.

Taip pat specialistai rekomenduoja pradėti mažylį pratinti prie liežuvio valymo. Tai galite atlikti į pagalbą pasitelkę mažą liežuvio valiklį. Liežuvį valykite ryte prieš arba po dantukų valymo šepetėliu ir pasta.

Burnos priežiūros priemonių krepšelis:

Nuo 3 iki 6 metų amžiaus

Jeigu jūsų vaikas perkopė trijų metų amžiaus ribą, burnos priežiūros specialistai itin rekomenduoja naudoti dantų pastą su 1450 ppm fluoro kiekiu (1000 ppm esant padidintam fluoro kiekiui geriamajame vandenyje), hidroksiapatitais ir ksilitoliu. Dantų pastos kiekis - žirnelio grūdelis.

Dantų šepetėlį galite pakeisti į vos didesnę galvutę turinčią, skirtą vyresniems vaikučiams.

Nepamirškite valyti vakarais tarpdančių, o rytais liežuvio.

Po kiekvieno valgio vaikui galite pradėti duoti becukres pastiles su ksilitoliu. Šios pastilės skatina seilėtekį, todėl maisto likučiai po valgio pasišalina greičiau. Taip pat, ksilitolis neutralizuoja burnoje susidariusias rūgštis po valgio ir taip atlieka ėduonies profilaktiką.

Burnos priežiūros priemonių krepšelis:

Nuo 7 metų amžiaus

Septynmečio burnos priežiūra mažai kuom skiriasi nuo 6 metų amžiaus vaiko, tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad vaikas jau būtinai turi mokėti išspjauti dantų pastą, kadangi siekiant išlaikyti vaiko dantukus nepažeistus ėduonies, specialistai rekomenduoja naudoti dantų pastą su didžiausiu fluoro kiekiu (1450 ppm), hidroksiapatitais ir ksilitoliu.

Kitos burnos ertmės valymo rekomendacijos išlieka tos pačios.

Burnos priežiūros priemonių krepšelis:

Svarbu žinoti

Svarbu žinoti, kad pieniniais vaikų dantukais rūpintis yra labai svarbu nepaisant to, kad jie iškris. Po pieniniais dantukais vaiko žandikaulyje jau yra susiformavusios nuolatinių dantų užuomazgos, tad jeigu sugenda pieninis dantis ir jis yra negydomas, gali atsitikti taip, kad ėduonis nukeliaus iki nuolatinio danties užuomazgos ir kai jis išdygs, jau bus sugedęs. Taip pat jeigu vaikų dantų kariesas išplinta taip, kad dantį tenka šalinti, vaiko burna yra užprogramuojama ortodontinėms problemoms ateityje.

Kiekvienas vaikas turi teisę į sveiką burnos ertmę, tad tėveliai neša atsakomybę už savo vaikų burnos sveikatą. Nepamirškite, kad nors ir vaikas pats valosi dantis, tačiau tėveliai turėtų juos pervalyti bent iki 10 metų amžiaus, kadangi vaiko motorikos įgūdžiai dar nėra pakankamai išlavinti, kad tai galėtų atlikti kruopščiai.

Jeigu tėveliams tai atrodo labai sudėtinga, apsilankykite pas vaikų odontologą, kuris paaiškins, kaip valyti dantis savo vaikams.