Kodėl genda jūsų dantys ir kaip to išvengti

Atrodo valotės ir prižiūrite savo dantis, bet staiga vieną rytą suskaustą dantį. Vizitas pas gydytoją odontologą ir diagnozė – dantų ėduonis. Negalite suprasti kodėl ir vėl reikia tvarkyti dar vieną ėduonies pažeistą dantį ir svajojate pas gydytoją odontologą lankytis ne gydymo tikslais, o tik profilaktinei patikrai? Šiame straipsnyje išsiaiškinsime, kas gi yra tas dantų ėduonis, kaip ir kodėl jis atsiranda bei kokios yra pagrindinės ėduonies profilaktikos priemonės.

Kas yra dantų ėduonis?

Dantų ėduonis – tai viena iš labiausiai paplitusių lėtinių, infekcinės kilmės ligų pasaulyje. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis apskaičiuota, kad visame pasaulyje 2 milijardai suaugusiųjų ir net 520 milijonų vaikų kenčia nuo dantų ėduonies. Dantų ėduonį dažnai galite išgirsti vadinamą kariesu ar skylute dantyje.

Dantų ėduonis – tai danties kietųjų audinių pažeidimas. Jis įvyksta, kai dantyje pradeda trūkti mineralinių medžiagų. Demineralizacija progresuoja ir galiausiai dantyje galime matyti spalvos ir formos pokyčius bei atsiradusias tamsios spalvos ertmes.

Kaip atsiranda dantų ėduonis?

Dantų ėduonis atsiranda, kai burnoje nėra gerai išvalomas minkštas apanašas. Bakterijos, skaidydamos minkštą apnašą išskiria rūgštis, kurios skatina danties demineralizaciją, t.y., kalcio jonų pašalinimą iš danties kietųjų audinių. Kurią danties dalį ėduonis pažeidžia pirmiausia? Pirmiausia ėduonis pradeda demineralizacijos procesus emalyje, viršutiniame danties sluoksnyje. Tačiau, jeigu dantų ėduonis nebus sustabdytas emalio sluoksnyje, jis gali pereiti į gilesnius sluoksnius, t.y., dentiną bei pulpą, kitaip dar vadinamą danties nervą. Vaikų dantų ėduonis veikia tokiu pačiu principu, todėl ypač svarbi puiki vaikų individuali burnos priežiūra bei aptikti ėduonį kuo ankščiau ir nesukelti vaikui papildomo skausmo.

Kokios pasekmės laukia negydant ėduonies?

Mažiausiai skaudžių pasekmių ėduonis sukelia, kuomet jis yra pastebimas dar ankstyvoje stadijoje, emalio (pirmo danties sluoksnio) lygyje. Jį pastebėjus, yra labai svarbu skubiai užkirsti jam kelią plisti į gilesnius audinius. Jeigu dantų ėduonis nėra gydomas, iš emalio lygio jis keliauja į dentiną bei pulpą, o galiausiai gali prireikti net ir danties šalinimo procedūros.

Kaip gydyti dantų ėduonį?

Pats paprasčiausias ir teisingiausias gydymo būdas yra užsirašyti gydymui pas gydytoją odontologą, kuris pašalins ėduonies pažeistus audinius ir su specialia kompozitine medžiaga užplombuos dantį taip, kad jūs vėl galėtumėte be skausmo mėgautis gyvenimu.

Šiais laikais yra ir itin konservatyvių gydymo metodų be gręžimo ir plombavimo (pvz. ICON), kada ėduonies stadija yra dar labai ankstyva, tačiau ar jums būtų galima taikyti tokį gydymą gali pasakyti tik gydytojas odontologas įvertinęs jūsų individualią dantų ir ėduonies būklę.

Kokia yra dantų ėduonies profilaktika?

Pagrindiniai ėduonies profilaktikos principai yra šie:

Apibendrinant, dantų ėduonies galime išvengti, tačiau tam reikia Jūsų laiko ir pastangų. Kad ir kaip pavargstate po dienos darbų, nepatingėkite paskirti kelių minučių dantų valymui. Kruopščiai pašalintas apnašas apsaugos jūsų dantis nuo ėduonies bei dantenų problemų, o pas gydytoją odontologą reikės atvykti tik profilaktinei patikrai.

 

Straipsnio autorė: burnos higienistė Greta Košė.