6 patarimai, kaip sustabdyti dantenų kraujavimą

Žiūrėkite video arba skaitykite straipsnį žemiau. 

Jei valantis dantis ar tarpdančius pastebėjote, kad kraujuoja dantenos, galimai gūžčiojate pečiais ir manote, kad tai normalu. Tačiau dantenų kraujavimas, kitaip vadinamas, dantenų uždegimu, signalizuoja apie rimtą problemą, kurios nereikėtų ignoruoti.

Uždegiminės dantenos yra paraudusios ir paburkusios, gali atsirasti jautrumas bei blogas kvapas iš burnos. Stiprus dantenų kraujavimas gali būti periodonto ligų, tokių kaip gingivito ar periodontito požymis. Tokie veiksniai, kaip per intensyvus dantų valymas ar nėštumas gali prisidėti prie dantenų kraujavimo, tačiau pagrindinė priežastis yra netinkamas apnašų pašalinimas.

Taigi, ką daryti jei kraujuoja dantenos? Norint nustatyti tinkamiausią gydymą, labai svarbu nustatyti dantenų kraujavimo priežastį. Sužinoję priežastį, galėsite pasirinkti vieną iš šių galimų dantenų kraujavimo sustabdymo būdų.

1. Laikykitės taisyklingos burnos higienos

Kraujuojančios dantenos gali būti prastos burnos higienos požymis.

Dantenų uždegimas susidaro, kai išilgai dantenų linijos susikaupia apnašų. Apnašos yra lipni bakterijų plėvelė, dengianti jūsų dantis ir dantenas. Jei nepakankamai valysite dantis ir tarpdančius, bakterijos gali išplisti ir sukelti dantų ėduonį ar dantenų ligas.

Norėdami pagerinti burnos higieną, valykite dantis bent du kartus per dieną, o tarpdančius – bent kartą per dieną.

Gera burnos higiena ypač svarbi nėščioms moterims. Hormonų svyravimai nėštumo metu taip pat gali sukelti dantenų ligas ir dantenų kraujavimą.

2. Naudokite kraujavimą stabdančias burnos priežiūros priemones

Antibakteriniai burnos skalavimo skysčiai, kurie sudėtyje turi chlorheksidino, gali gydyti ir užkirsti kelią dantenų kraujavimui. Jie naikina bakterijas ir mažina uždegimą, kad nuramintų skausmingas, patinusias ir kraujuojančias dantenas.

Tokius burnos skalavimo skysčius galima rasti įsigyti vaistinėse arba mūsų el. parduotuvėje. 

Užkirsti kelią dantenų uždegimui, rekomenduojama naudoti priešuždegimines dantų pastas, kurios savo sudėtyje turi: eterinių aliejų, augalų ekstraktų, aktyviojo deguonies ar kitų veikliųjų antibakterinių junginių.

Tokias dantų pastas galite įsigyti mūsų el. parduotuvėje. 

3. Venkite rūkyti

Be to, kad rūkymas didina plaučių vėžio, širdies ligų ir insulto riziką, jis yra susijęs ir su dantenų ligomis. Rūkymas silpnina organizmo imuninę sistemą, todėl organizmui sunkiau kovoti su apnašų bakterijomis.

Metus rūkyti, dantenos gyja lengviau. Kaip rasti geriausią būdą mesti rūkyti - pasitarkite su savo gydytoju.

4. Sumažinkite streso lygį

Emocinis stresas neigiamai veikia imuninę sistemą. Dėl to organizmo gynyba gali susilpnėti tiek, kad jis negalėtų kovoti su dantenų infekcija.

Taip pat, dėl emocinio streso kai kurie žmonės gali apleisti savo burnos sveikatą, kas prisideda prie dantenų uždegimo.

5. Padidinkite vitamino C suvartojimą

Valgydami maistą, kuriame gausu vitamino C, galite sustiprinti imuninę sistemą ir padėti kovoti su dantenų infekcijomis, kurios sukelia dantenų kraujavimą.

Ir atvirkščiai, jei sergate periodonto ligomis ir jūsų mityba negauna pakankamai vitamino C, kraujavimas gali paūmėti.

Maisto produktai, kuriuose gausu vitamino C:

  • Citrusiniai vaisiai;
  • Saldžios bulvės;
  • Paprikos;
  • Morkos;
  • Brokoliai;
  • Braškės;
  • Pomidorai.

Taip pat, su savo šeimos gydytoju galite pasikonsultuoti apie vitamino C papildų vartojimą. Kaip galingas antioksidantas, vitaminas C stiprina jungiamąjį audinį ir apsaugo jūsų dantenų gleivinę. Rekomenduojama vitamino C paros norma suaugusiems yra nuo 65 iki 90 miligramų per dieną.

6. Valgykite mažiau angliavandenių 

Angliavandenių suvartojimo sumažinimas taip pat gali pagerinti dantenų sveikatą ir užkirsti kelią dantenų ligoms. Angliavandeniai ir saldus maistas skatina apnašų susidarymą ir bakterijų augimą. Kuo daugiau apnašų susikaupia ant dantenų, tuo didesnė tikimybė, kad dantenos kraujuos.

Nors reguliarus valymas šepetėliu ir dantų siūlu gali sumažinti apnašų kaupimąsi, angliavandenių mažesnis suvartojimas padeda išvengti jų susidarymo.

Kada kreiptis į gydytoją?

Kreipkitės į gydytoją odontologą ar burnos higienistą, jei dantenų kraujavimas nesumažėjo per 7 – 10 dienų. Jums gali prireikti profesionalios burnos higienos, kad pašalintumėte apnašas ir akmenis bei paskatintumėte dantenų gijimą.

Gydytojas taip pat gali nukreipti atlikti laboratorinius tyrimus, kad patikrintų, ar nėra vitaminų trūkumo, galinčio sukelti kraujavimą iš dantenų.

Taisyklinga burnos higiena yra pirmasis žingsnis kovojant su dantenų kraujavimu

Du kartus per metus apsilankykite pas burnos higienistą profesionaliai burnos higienai. Jūsų burnos priežiūros specialistas informuos ar sergate dantenų uždegimu ir išmokys tinkamos individualios burnos higienos. Taisyklingas ir reguliarus dantų ir tarpdančių valymas gali pašalinti apnašas nuo dantenų linijos ir sumažinti riziką susirgti periodonto liga.

Straipsnio autorė: burnos higienistė Kamilė Mikalajūnaitė.