Ką reiškia abrazyvi dantų pasta ir kaip ji gali pakenkti jūsų dantims

Vis dažniau internetinėje erdvėje regimi žodžiai dantų pastos abrazyvumas ir RDA. Ką jie reiškia ir kodėl prieš įsigyjant dantų pastą yra svarbu tai išsiaiškinti?

RDA – tai trumpinys iš anglų kalbos Relative Dentin Abrasion. Išvertus į lietuvių kalbą, tai reiškia santykinis dentino nudilimas, tai yra, kiek dantis yra paveikiamas dantų pastoje esančių dalelių.  Dantų pastoje esantis abrazyvumas yra matuojamas skaičiais. Pagal JAV esančias odontologų rekomendacijas, dantų pastos skirstomos taip:

  • 0-70 mažai abrazyvios;
  • 71-100 vidutiniškai abrazyvios;
  • 101-150 smarkiai abrazyvios;
  • 151-250 kenksmingos dantims.

Žinoma, didesnio abrazyvumo dantų pasta nuvalo minkštą ir pigmentinį apnašą geriau, tačiau reikia neužmiršti, jog tokia dantų pasta labai stipriai išbraižo dantų paviršių ir gali privesti prie dantų jautrumo atsiradimo ar net negrįžtamo emalio praradimo. Taip pat, tokios dantų pastos itin braižo plombų paviršių, jos tampa matinėmis, todėl visi turintys estetinių plombų turi taip pat jų vengti.

Kasdieniam naudojimui rinkitės mažo arba vidutinio abrazyvumo dantų pastas. Didelio abrazyvumo dantų pastas rekomenduojama naudoti tik kelis kartus per mėnesį, tiems, kas geria daug kavos, rūko ar susiduria su gausiu pigmentiniu apnašu ant dantų paviršiaus.

Kaip žinoti kokio abrazyvumo yra dantų pasta? Visą informaciją galima rasti ant dantų pastos pakuotės. Nepatingėkite prieš perkant paskaityti ir susiradus raides RDA įsivertinti ar šita dantų pasta Jums bus tinkama. Kartais nutinka taip, kad gamintojas nenurodo ant pakuotės dantų pastos abrazyvumo. Tuomet galima ieškoti atsakymo internete. O jei ir ten nerandate atsakymo yra paprasčiausias būdas patikrinti patiems. Įsigijus dantų pastą mažą kiekį išspauskite ir patrinkite tarp pirštų. Jei jaučiate mažus grūdelius, tai tokia pasta yra didesnio abrazyvumo , jei grūdelių nesijaučia – dantų pasta mažo abrazyvumo.