Valgymo sutrikimų poveikis burnos sveikatai: specialisto patarimai ir rekomendacijos

Žiūrėkite video arba skaitykite straipsnį žemiau.

Valgymo sutrikimai, tai nuolatinis galvojimas apie maistą bei jo daromą įtaką kūno svoriui, kūno svorio ir formų iškreipimas. Dažniausiai pasireiškiantys valgymo sutrikimai yra nervinė anoreksija, nervinė bulimija ir persivalgymai. Šie sutrikimai ilgainiui pažeidžia širdį, virškinimo sistemą, kaulus bei turi didžiulę įtaką burnos būklei.

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis pasaulyje net apie 70 milijonų žmonių turi valgymo sutrikimų. Šie sutrikimai dažniausiai pasireiškia paauglystės metu mergaičių tarpe, bet stebimas vis dažnesnis valgymo sutrikimų pasireiškimas ir tarp berniukų. Tačiau klaidinga manyti, kad tai tik jaunų žmonių sutrikimai. Statistiniai duomenys rodo, kad valgymo sutrikimų turi ir asmenys, kuriems virš 50 metų. Liūdniausia šios statistikos dalis tai, kad kas 62 minutes miršta bent vienas asmuo, kenčiantis nuo valgymo sutrikimų.

Nervinė bulimija ir nervinė anoreksija

Nervinė bulimija yra valgymo sutrikimas, kai asmuo per daug prisivalgo ir norėdamas tai kompensuoti imasi organizmą sekinančių priemonių: sukelia savaiminį vėmimą, vartoja vidurius laisvinančius vaistus, užsiima dideliu fiziniu krūviu, badauja ar vartoja specialius preparatus organizmo išvalymui.

Nervinė anoreksija pasireiškia panašiais simptomais, tačiau pagrindinis skirtumas tai, kad sergant nervine anoreksija stebimas itin mažas asmens svoris ir labai stipri baimė jo priaugti. Tai rimti, gyvybei pavojingi sutrikimai, galintys paveikti visą organizmo sistemą, įskaitant ir burnos sveikatą. Ypač burnos būklė nukenčia priverstinio vėmimo metu.

Nervinės bulimijos ir nervinės anoreksijos įtaka burnos būklei

Skrandžio rūgštys skrandyje suardo maistą, kurį valgote. Vėmimo metu šios rūgštys iš skrandžio patenka į burnos ertmę. Dėl dažno vėmimo, sergant nervine bulimija ar nervine anoreksija, dantys nuolatos yra paveikiami skrandžio rūgščių. Šios rūgštys naikina danties paviršių – emalį. Vienas iš pirmųjų simptomų, kurį galite pastebėti yra tai, kad dantys tampa jautresni terminiams dirgikliams: karščiui ir šalčiui. Bulimija, anoreksija ir dantų ėduonis yra labai susiję. Rūgšties paveikti dantys yra lengviau paveikiami dantų ėduonies, nes emalis yra susilpnėjęs. Nereaguojant į pirmąjį dantų pažeidimo simptomą – jautrumą, dantys ilgainiui pradeda keisti spalvą, plonėja. Galų gale jie gali įtrūkti, nuskilti, pakeisti formą. Dėl to sutrinka ir sąkandžio taisyklinga funkcija bei didėja rizika dantų netekimui.

Burnos sveikatos problemas sukelia ne vien skrandyje esančių rūgščių patekimas į burnos ertmę. Turint valgymo sutrikimų gali išsipūsti seilių liaukos, o burnos gleivinė gali būti sudirgusi, skausminga, išsausėjusi, paraudusi. Seilės yra svarbios, kadangi jos padeda nuplauti maisto likučius ir apnašą, o esant sausai burnai padidėja ėduonies rizika.

Dar viena priežastis, dėl kurios nervinė bulimija ir dantų ėduonis yra susietos, yra ta, kad bulimija sergantys asmenys dažnai persivalgo saldžių maisto produktų ir gėrimų. Rūgščių paveikti dantys jau yra nusilpę ir dar papildomai paveikti saldžių maisto produktų veda tiesiu keliu į dantų ėduonies atsiradimą.

Be to, organizmas negavęs visų reikalingų vitaminų ir maistinių medžiagų, negali tinkamai funkcionuoti. Dėl vitaminų trūkumo lengviau atsiranda dantenų ligos, kurios veda link kaulo aplink dantis praradimo ir galiausiai dantų netekimo.

Dantų apsauga turint valgymo sutrikimų

Internete galima rasti daug informacijos ir klaidingų patarimų, pavyzdžiui, kad prieš vemiant reikia patepti dantis vazelinu, nes taip bus apsaugoti dantys nuo rūgščių. Tačiau tai tėra mitas, kuris nėra veiksmingas. Pateikiame keletą svarbių rekomendacijų, kaip prižiūrėti burnos ertmę turint valgymo sutrikimų:

  • Vienas iš pagrindinių dalykų, kuriuos turite žinoti - po vėmimo niekada nevalykite dantų. Dantų emalis, paveiktas skrandžio rūgščių, suminkštėja. Taigi, valymo metu labai stipriai pažeisite emalį ir pridarysite dar didesnės žalos. Geriausia dantis išsivalyti praėjus maždaug valandai po vėmimo.

  • Po vėmimo galima prasiskalauti burną burnos skalavimo skysčiu, kuriame yra fluoro ar kitų, emalį stiprinančių mineralų. Jei neturite jokio skalavimo skysčio, burną galima praskalauti su vandens ir sodos tirpalu arba tiesiog su vandeniu. Tai padeda sumažinti rūgštingumą burnoje.

  • Kai valotės dantis, naudokite tik minkštą šepetėlį ir remineralizuojančias dantų pastas. Taip pat rekomenduojama nuvalyti ir liežuvį, nes ant jo taip pat gali užsilaikyti rūgštys. Remineralizuojančios dantų pastos stiprina danties paviršių, o norint jį dar labiau apsaugoti rekomenduojama naudoti remineralizuojančius gelius.

    Visas šias priemones galite įsigyti mūsų burnos priežiūros priemonių el. parduotuvėje.
  • Kiek įmanoma venkite rūgščių maisto produktų ir gėrimų, pavyzdžiui citrusiniai vaisiai ir gazuoti gaivieji gėrimai.

  • Stenkitės gerti kuo daugiau vandens, kad nuolat būtų drėkinama burnos gleivinė. Becukrė, ksilitolio turinti kramtomoji guma taip pat skatina seilių išsiskyrimą ir burnos drėkinimą.

    Becukrę kramtomą gumą su ksilitoliu galite įsigyti paspaudus čia.
  • Reguliariai lankykitės pas burnos priežiūros specialistą ir informuokite apie tai, kad turite valgymo sutrikimą.

Svarbiausia, jei įtariate, kad jūsų artimas žmogus gali turėti valgymo sutrikimų ar pastebite pirmuosius ligos simptomus – nepalikite tokio asmens vieno ir padėkite jam. Sergantis asmuo retai prisipažįsta turintis valgymo sutrikimų. Todėl esant įtarimui pakalbėkite ir rekomenduokite kuo skubiau kreiptis į specialistą, nes taip galite išsaugoti ne tik jo sveikatą, bet ir išgelbėti gyvybę.

 

Straipsnio autorė: burnos higienistė Greta Košė.