Atėjus žiemai daugeliui iš mūsų norisi puodelio karštos kakavos ar šiltos arbatos. Tačiau ar kada susimąstėte, kad kai kurie šilti gėrimai gali neigiamai paveikti jūsų dantų būklę? Daugelyje saldžių karštų gėrimų yra gausybė cukraus, kuris gali sukelti dantų ėduonies atsiradimą, o karštas vynas - pakeisti dantų spalvą. Kad išsaugotumėte sveikus dantis rekomenduojama naudoti šiaudelį ar išgėrus gėrimą prasiskalauti burną su vandeniu. Nesant galimybei to padaryti kramtomoji guma ar pastilės su ksilitoliu gali būti pirmoji pagalba jūsų dantims.
Taigi, šiame straipsnyje pateiksime, kokią žalą dantims gali padaryti karšti gėrimai ir kaip išvengti galimo dantų pažeidimo.
Šiltų gėrimų poveikis dantims
Karštas šokoladas, kakava, kalėdinės arbatos, kisielius bei karštas vynas – tai vieni populiariausių gėrimų Kalėdinėse mugėse. Šie gėrimai padeda sušilti ir leidžia ilgiau pasimėgauti šventine nuotaika. Tačiau retas, kuris susimąsto, kad tokie gėrimai gali būti ypač žalingi dantims.
Cukrus, dažikliai bei rūgštys yra pagrindiniai dantų ligų sukėlėjai. Pateikiame kokias pagrindines bėdas jie sukelia burnoje.
Cukrus
Tai vienas blogiausių sudedamųjų ingredientų šiltuose gėrimuose. Įvairūs sirupai, saldikliai, saldinti kremai suteikia šiltiems gėrimams šventinį skonį, tačiau kokia yra saldaus skonio blogoji pusė? Bakterijos, esančios jūsų burnoje, minta cukrumi ir jį paverčia rūgštimi, kuris tirpdo danties paviršių. Blogiausia, kai tokie emalio naikinimo procesai vyksta ten, kur yra prasčiau išvaloma, tai yra, tarpdančiuose. Danties gedimas dažniausiai yra pamatomas tik tada, kai dantį pradeda skaudėti arba jis tiesiog įlūžta.
Rūgštys
Tai dar vienas blogis su kuriuo turi kovoti mūsų dantys. Retas kuris susimąstėte, kad toks gėrimas kaip kava, gali burnoje sukurti rūgštinę terpę. O jei dar į kavą įsidedame cukraus ir užpilame gausiai sirupo – žala dantims gali būti nepataisoma. Žemas pH lygis (rūgštinė terpė) burnoje silpnina danties paviršių bei tirpdo danties emalį.
Dažikliai
Vienas populiariausių karštų Kalėdinių dažančių gėrimų yra karštas vynas. Dažikliai gali paveikti danties spalvą ir dantis nudažyti pilkšva spalva. Taip pat danties spalvą gali pakeisti ir stipri juoda kava ar juodoji arbata. Ypač dažikliai įsigeria į rūgšties paveiktą danties paviršių bei paviršių ant kurio gausu apnašo.
Reikėtų nepamiršti, kad staigūs terminiai pokyčiai, kaip šaltas oras ir karštas gėrimas, gali išprovokuoti dantų jautrumą, todėl prieš geriant gėrimą rekomenduojama burną laikyti apsuktą šaliku ar kitu burną dengiančiu apdangalų.
Pagrindinės rekomendacijos padedančios išvengti šiltų gėrimų žalingo poveikio dantims
Naudokite šiaudelį
Nors tai ir nėra šimtaprocentinė apsauga, tačiau dalinai apsaugosite dantis nuo tiesioginio kontakto su gėrimais. Norint pagelbėti ne vien tik sau, bet ir gamtai, rekomenduojama naudoti daugkartinius šiaudelius, kurie, lyginant su popieriniais šiaudeliais, šiltame gėrime nepakeičia savo formos.
Gurkšnokite vandenį
Geriant itin dažančius ar saldžius gėrimus rekomenduojama po kiekvieno gurkšnio skalauti burną su vandeniu. Jei tai jums sukelia nepatogumų ir neleidžia mėgautis šiltu gėrimu – prasiskalaukite burną su vandeniu, kai baigsite gerti visą šiltą gėrimą.
Vartokite produktus su ksilitoliu
Ksilitolis neutralizuoja rūgštis susidariusias burnoje, skatina seilių išsiskyrimą, mažina apnašo kiekį burnoje bei atlieka remineralizacijos funkciją. Išgėrus šilto gėrimo rinkitės kramtomąją gumą ar pastiles su ksilitoliu, kad sumažintumėte galimą žalą dantims.
Palaikykite gerą individualią burnos higieną
Tai yra vienas svarbiausių pagrindų, norint išvengti burnos ligų. Dantis būtina valytis du kartus dienoje ir bent vieną kartą paroje išsivalyti tarpdančius. Naudokite remineralizuojančias, nuo ėduonies apsaugančias dantų pastas, o vartojant daug dažančių gėrimų kelis kartus per savaitę galite naudoti saugias balinančias dantų pastas.
Apibendrinimas
Šventinis laikotarpis neturėtų būti laikas, kai galvojate vien tik apie dantų priežiūrą. Kartais nepavyksta turėti po ranka šiaudelio ar vandens burnos praskalavimui. Tačiau iš anksto galite pasirūpinti ir kišenėje turėti kramtomosios gumos ar pastilių su ksilitoliu. Taip būsite užtikrinti, kad neutralizuosite burnoje susidariusias rūgštis, sumažinsite apnašo kiekį, paskatinsite seilėtekį, kuris savaime apiplaus burnos ertmę nuo dažiklių. Taip pat neapleiskite geros individualios burnos priežiūros bei reguliarių apsilankymų pas burnos higienistą apnašo nuvalymui bei profilaktinei apžiūrai.
Straipsnio autorė: burnos higienistė Greta Košė.