Elektrinis garsinis ir ultragarsinis dantų šepetėlis: išsamus palyginimas

Elektriniai dantų šepetėliai kaip „Curaprox”, „Oral-B“, ar „Philips“, tapo populiariu burnos higienos priežiūros pasirinkimu, tačiau ne visi elektriniai dantų šepetėliai yra vienodi. Dauguma rinkoje esančių elektrinių dantų šepetėlių yra garsiniai, tačiau yra ir kito tipo elektrinių dantų šepetėlių, vadinamų ultragarsiniais. 

Pagrindinis elektrinių garsinių ir ultragarsinių dantų šepetėlių skirtumas yra šepetėlio vibracijų dažnis. Garsiniai dantų šepetėliai paprastai atlieka nuo 12 000 iki 24 000 vibracijų arba nuo 24 000 iki 48 000 judesių per minutę, o ultragarsiniai dantų šepetėliai - 1,6 MHz arba paprastai tariant 192 milijonus judesių per minutę (toks dažnis dar kitaip vadinamas terapiniu).

Šiame straipsnyje išsamiau aptarsime pagrindinius garsinių ir ultragarsinių dantų šepetėlių skirtumus bei panašumus, įskaitant kiekvieno tipo dantų šepetėlių technologiją, privalumus ir trūkumus, taip pat paaiškinsime, kuris dantų šepetėlio tipas jums gali būti tinkamiausias.

Garsiniai dantų šepetėliai  Ultragarsinis dantų šepetėlis "Megasonex"
Garsinė vibracija (žmogui juntama) ✔️ ✔️
Ultragarsinė vibracija (žmogui nejuntama) ✔️
Dantų apnašų nuvalymas garsinės (fizinės) vibracijos pagalba ✔️ ✔️
Bakterijų grandinių ardymas ultragarso (terapinio dažnio) pagalba ✔️
Bakterijų grandinių ardymas šereliams nepasiekiamose vietose (po dantenomis, tarpdančiuose) ✔️ (5 mm spinduliu aplink šerelius)
Ar saugus naudoti? ✔️ (tačiau esant galingai vibracijai netinkamas naudojimas gali pakenkti) ✔️ (itin švelni garsinė vibracija)
1 lentelė. Garsinių ir "Megasonex" ultragarsinio dantų šepetėlių palyginimas.

Ultragarsiniai dantų šepetėliai (ultragarsinė vibracija)

Ultragarsinis dantų šepetėlis - tai elektrinis dantų šepetėlis, kuris aukšto (terapinio) dažnio vibracijomis skaido bakterijų grandines ir neleidžia susidaryti apnašoms. Šie dantų šepetėliai paprastai turi ir garsinę funkciją, kuri fiziškai pašalina apnašas ir maisto likučius, ir ultragarsinę funkciją, kuri terapiškai skaido bakterijų grandines bakterijų lygmenyje.

Bakterijų grandinė ←PRIEŠ ją paveikiant ultragarsu ir PO→

 

Ultragarsas yra labai aukšto dažnio, bet mažos amplitudės vibracija (1,6 MHz arba 192 milijonai judesių per minutę), viršijanti žmogaus klausos, regos ir jutimo galimybes. Ultragarso bangos yra tokios galingos, kad skystoje terpėje jos gali sklisti iki 5 milimetrų atstumu aplink šerelius ir suardyti bakterijų grandines, kurių šereliai negali pasiekti, pavyzdžiui, giliai po dantenomis arba tarpdančiuose.

Kol kas vienintelis mums Lietuvoje žinomas tikras ultragarsinis dantų šepetėlis yra "Megasonex", turintis ir garsinę funkciją (kai vibruojantys judesiai fiziškai pašalina apnašas), ir ultragarsinę funkciją (terapinio dažnio, žmogui nepastebimos bangos, kurios suardo bakterijų grandines ir valo burnos ertmę bakteriniame lygmenyje).

Garsiniai dantų šepetėliai (garsinė vibracija)

Elektriniai dantų šepetėliai, dar vadinami garsiniais dantų šepetėliais, nes dantis valo greitomis, matomomis ir girdimomis vibracijomis. Jie klasifikuojami kaip garsiniai, jei dantų šepetėlio šerelių judėjimas arba vibracija yra pakankamai greita, kad sukeltų žmogaus akiai matomą vibraciją ir ausiai girdimą garsą (nuo 20 Hz iki 20 000 Hz). Įprastas garsinio dantų šepetėlio vibracijų arba judesių skaičius per minutę yra nuo 12 000 iki 24 000 vibracijų arba nuo 24 000 iki 48 000 judesių per minutę, tačiau yra ir galingesnių šepetėlių.

Šie dantų šepetėliai valo dantis tik šluojamaisiais, vibruojančiais judesiais - šepetėlio galvučių šereliai fiziškai pašalina ant dantų ir dantenų susikaupusias apnašas ir maisto likučius, naudodami garsinius virpesius. Dažniausiai pasitaikančių elektrinių garsinių dantų šepetėlių vibracija yra tokia stipri, kad šereliai patys "nudaužo" apnašas nuo dantų, todėl nereikia jokių papildomų mechaninių dantų valymo judesių. Svarbu žinoti, kad galingą dantų šepetėlį reikia naudoti teisingai ir nespausti, kad nepažeistumėte dantų ar dantenų. Taip pat, naudojant galingą garsinį dantų šepetėlį, rekomenduojama rinktis dantų pastą, kurios RDA neviršyja 70.

Paprasti dantų šepetėliai ir elektriniai dantų šepetėliai

Po tyrimo trukusio 11 metų mokslininkai nustatė, kad elektrinį dantų šepetėlį naudojančių žmonių dantenos yra sveikesnės ir dantys mažiau serga ėduonimi, lyginant su tais, kurie naudoja rankinį dantų šepetėlį.

Kitų tyrimų metu buvo vertinamas dantų valymo rankiniu ir elektriniu šepetėliais veiksmingumas. Šie tyrimai parodė, kad elektriniai garsiniai ir ultragarsiniai dantų šepetėliai pašalina daugiau apnašų nei įprasti rankiniai dantų šepetėliai. Tyrimų apžvalga atskleidė, kad naudojant elektrinį dantų šepetėlį apnašų sumažėjo 21 proc. jau po trijų mėnesių naudojimo.

Garsinių ir ultragarsinių dantų šepetėlių skirtumai

Norint suprasti, kuo skiriasi garsiniai ir ultragarsiniai dantų šepetėliai, svarbu žinoti, kad pagrindinis skirtumas yra judesiai per minutę. Garsiniai dantų šepetėliai sukuria žmogaus akiai ir ausiai matomus ir girdimus virpesius, o ultragarsiniai dantų šepetėliai sukuria aukšto dažnio virpesius, kurių žmogus nejaučia. Šie aukšto dažnio virpesiai yra galingesni ir veiksmingesni naikinant bakterijas ir apnašas, tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad naudojant bet kokį elektrinį dantų šepetėlį reikia tinkamai naudoti ir būti atsargiems, kad nebūtų pažeisti dantys ir dantenos.

Garsinė vibracija  Ultragarsinė vibracija
Judesiai per minutę Iki 62 tūkst. Apie 192 mln.
Fiziniai požymiai Matoma, girdima ir jaučiama fizinė vibracija Nematoma, negirdima ir nejaučiama terapinė vibracija
Valomosios savybės Fiziškai valo apnašas naudojant vibruojančius judesius Fiziškai nevalo apnašų, tačiau veikiant bakteriniame lygmenyje ardo bakterijų grandines ir neleidžia kauptis apnašoms
Valymo efektyvumas Apnašas valo tik tose vietose, kurias pasiekia šereliai Ardo bakterijų grandines tose vietose, kurias pasiekia šereliai ir 5 mm spinduliu aplink juos
2 lentelė. Garsinės ir ultragarsinės vibracijų savybių palyginimas.