Blogo burnos kvapo atsiradimo priežastys ir gydymo būdai

Su nemaloniu kvapu iš burnos, dar kitaip vadinama halitoze, susiduria maždaug 25 procentai žmonių. Blogas kvapas iš burnos gali priversti jaustis nepatogiai ir kai kuriais atvejais netgi sukelti nerimą. Nenuostabu, kad parduotuvių lentynos yra perpildytos kramtomosiomis gumomis, burnos skalavimo skysčiais ir kitomis priemonėmis, skirtomis kovai su blogu burnos kvapu. Tačiau daugelis šių produktų yra tik laikinos priemonės pašalinti blogą burnos kvapą. Todėl norint panaikinti nepageidaujamą kvapą, labai svarbu rasti blogo burnos kvapo atsiradimo priežastis.

Kaip atpažinti blogo kvapo simptomus?

Pagrindinis simptomas yra nemalonus kvapas iš burnos, kuris, kaip manoma, viršija socialiai priimtiną lygį. Kvapas gali būti blogesnis ryte, po rūkymo, kavos gėrimo, tam tikro maisto ar po danties rovimo. Nemalonus kvapas gali būti skirtingas ir priklauso nuo pagrindinės priežasties. Kai kurie žmonės pernelyg nerimauja dėl savo burnos kvapo, nors burnos kvapo visai nėra, o kiti turi blogą burnos kvapą to nė nežinodami. Paprašykite artimo draugo, giminaičio ar burnos priežiūros specialisto įvertinti jūsų burnos kvapą.

Kodėl atsiranda blogas burnos kvapas?

Blogo burnos kvapo priežasčių yra daug. Tam tikri maisto produktai, sveikatos sutrikimai ir įpročiai yra vienos iš blogo kvapo priežasčių. Blogą burnos kvapą (halitozę) gali sukelti šios priežastys:

Tam tikri maisto produktai. Tokie maisto produktai kaip česnakai, svogūnai, pieno produktai, aštrus maistas, konservuotas tunas, kava, alkoholis gali sukelti nemalonų kvapą iš burnos.

Prasta individuali burnos priežiūra. Be teisingo ir reguliaraus valymo šepetėliu, siūlu, liežuvio valikliu, maistas lieka burnoje. O tai yra bakterijų dauginimosi vieta. Ant dantų, dantenų ir liežuvio besikaupiantis maistas gali pūti. Dėl to burnoje atsiranda nemalonus kvapas ir skonis.

Kvapus sukeliančios bakterijos ant liežuvio. Tam tikros bakterijos ant liežuvio gali sąveikauti su maisto produktuose esančiomis aminorūgštimis ir gaminti dvokiančius sieros junginius.

Periodonto ligos. Vienas pagrindinių šios dantenų ligos simptomų – nemalonus kvapas iš burnos ir nemalonus skonis burnoje.

Burnos sausumas (kserostomija). Ši būklė dažnai yra pagrindinė halitozės dalis. Kai stipriai sumažėja seilių gamyba, burna negali apsivalyti ir pašalinti maisto likučių. Burnos sausumą gali sukelti tam tikri vaistai, seilių liaukų sutrikimas arba nuolatinis kvėpavimas per burną, o ne per nosį.

Tabako gaminiai. Tabako gaminiai, tokie kaip cigaretės, cigarai, kramtomas ir uostomasis tabakas, dažo dantis ir kelia pavojų organizmui susirgti daugybe ligų. Tačiau jie taip pat sukelia blogą burnos kvapą. Tabako vartotojai taip pat turi didesnę riziką: periodonto ligoms, skonio jutimo praradimui, dantenų jautrumui, burnos vėžiui.

Sveikatos sutrikimai. Nemalonaus burnos kvapo priežastys gali būti ir ligos simptomai.

Kada reikia apsilankyti pas specialistą?

Jei skundžiatės blogu burnos kvapu ir sukate galvą kaip jį panaikinti, pasitikrinkite burnos higienos įpročius. Pavyzdžiui, dantis ir liežuvį valykite du kartus per dieną: ryte prieš pusryčius ir vakare prieš miegą, po kiekvieno valgio praskalaukite burną vandeniu, valykite tarpdančius bent kartą per dieną ir gerkite daug vandens. Taisyklinga ir reguliari individuali burnos higiena gali užtikrinti gaivų burnos kvapą.

Jei laikotės geros burnos higienos, tačiau blogas burnos kvapas išlieka, kreipkitės į gydytoją odontologą arba burnos higienistą. Galbūt jums reikalinga profesionali burnos higiena.

Taip pat, atkreipkite dėmesį į savo burnos kvapą - ne visi kvapai kvepia vienodai. Jie gali būti kelių tipų ir signalizuoti apie rimtesnes ligas:

  • Supuvusio kiaušinio kvapas;
  • Acetono kvapas;
  • Pelėsio ar grybelio kvapas;
  • Išmatų kvapas;
  • Žuvies kvapas.

Jei jūsų gydytojas odontologas įtaria, kad blogą burnos kvapą sukelia rimtesnė būklė, jis gali nukreipti jus pas kitą gydytoją, kad išsiaiškintų kvapo priežastį.

Kaip galima gydyti blogą kvapą namuose?

Yra daug priemonių, kurios gali pašalinti blogą burnos kvapą. Jei ėmėte jausti blogą kvapą iš burnos, pamėginkite šiuos blogo burnos kvapo gydymo būdus namuose:

Dantų ir tarpdančių valymas. Tyrimų duomenimis, prasta burnos higiena yra dažniausia blogo burnos kvapo priežastis. Apnašų kaupimosi prevencija yra raktas į sveiką burną. Du kartus per dieną (ryte ir vakare) bent dvi minutes turėtumėte valyti dantis ir bent kartą per dieną (vakare) valyti tarpdančius.

Liežuvio valymas. Ant liežuvio kaupiasi bakterijos, maistas ir negyvos ląstelės, ypatingai rūkantiems arba tiems, kurių burna ypač sausa, sukeldamos nemalonų kvapą. Liežuvio valymas, gali padėti pašalinti susikaupusius nešvarumus. Naudodami specializuotą liežuvio grandiklį ar šepetėlį valykite liežuvį du kartus per dieną.

Burnos sausumo vengimas. Burnos sausumas dažnai sukelia blogą burnos kvapą. Seilės atlieka labai svarbų vaidmenį palaikant burnos švarą. Miego metu burna natūraliai išsausėja, todėl ryte kvapas paprastai pablogėja.

Apsaugoti burną nuo sausumo, galima palaikant organizmo hidrataciją. Visą dieną geriamas vanduo (be kofeino ar saldžių gėrimų) skatina seilių gamybą. Siekite išgerti bent aštuonias stiklines vandens per dieną. Venkite alkoholio ir tabako, nes tai yra dehidratacijos sukėlėjai. Becukrės gumos su ksilitoliu kramtymas, becukrių pastilių su ksilitoliu čiulpimas gali padėti paskatinti seilių gamybą.

Mityba. Venkite svogūnų, česnakų ir aštraus maisto. Saldūs maisto produktai taip pat yra susiję su blogu burnos kvapu. Sumažinkite kavos ir alkoholio vartojimą.

Papildomos burnos priežiūros priemonės: antibakterinis burnos skalavimo skystis be alkoholio, becukrė kramtomoji guma su ksilitoliu, becukrės pastilės, gerosios bakterijos burnos ertmei, burnos purškalai. Visi šie produktai taip pat gali panaikinti blogą kvapą iš burnos.

Jei kvapas iš burnos išlieka, nepaisant šių veiksnių kontrolės, rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją ir atlikti tyrimus.

 

Straipsnio autorė: burnos higienistė Kamilė Mikalajūnaitė.