6 blogi įpročiai kenkiantys jūsų dantims

Žiūrėkite video arba skaitykite straipsnį žemiau.

Gyvename įtemptą ir užimtą gyvenimą, todėl visi esame linkę tapti įvairių žalingų įpročių aukomis. Dažniausiai šie įpročiai iš pradžių gali atrodyti nekalti, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje jie gali daryti stiprią žalą mūsų sveikatai. Taigi, norėdami pagerinti esamų dantų būklę, visada turime ne tik laikytis geros burnos higienos ir tinkamos mitybos, bet ir turime atsikratyti tam tikrų blogų įpročių.

Straipsnyje rasite aprašytus 6 įpročius, kurie jūsų dantims gali pakenkti negrįžtamai.

Nagų kramtymas

Vienas iš sunkiausiai atsikratomų įpročių yra nagų kramtymas. Šis įprotis gali pasireikšti dėl patiriamo streso ar nerimo.

Nagų kramtymo žala

Dantų suskilinėjimas. Kramtant nagus, dantys gauna labai daug apkrovos, ypač priekiniai, dėl to jie gali nuskilti arba įtrūkti.

Dantų jautrumas. Ilgainiui kramtant nagus gali nusidėvėti dantų kraštai, dėl ko jie tampa nelygūs. Toks nusidėvėjimas gali sukelti dantų jautrumą.

Bakterijų patekimas į burną. Ant pirštų ir nagų kaupiasi bakterijos, o kramtydami nagus šios bakterijos patenka į burną. Tai gali padidinti dantų ėduonies, dantenų ligų ir kitų burnos infekcijų riziką.

Apskritai nagų kramtymas yra blogas įprotis, galintis turėti neigiamų pasekmių jūsų dantims ir bendrai burnos sveikatai. Jei kovojate su nagų kramtymu, apsvarstykite galimybę pasikalbėti su savo odontologu arba psichikos sveikatos specialistu, kad jis patartų, kaip to atsikratyti.

Lūpų kramtymas

Daugelis žmonių kramto lūpas, kai nerimauja, tačiau kai kuriems žmonėms lūpų kramtymas gali tapti įpročiu, turinčiu įtakos kasdieniam gyvenimui. Lūpų kramtymo įpročio gali būti sunku atsikratyti, nes elgesys gali tapti toks automatinis, kad žmogus gali to nepastebėti.

Lūpų kramtymas gali pakenkti dantims ir audiniams keliais būdais

Dantų nusidėvėjimas. Nuolat kramtant lūpas, viršutiniai ir apatiniai dantys gali liestis vienas su kitu dažniau nei turėtų, todėl dantys gali netolygiai nusidėvėti.

Lūpų sudirgimas. Kramtant lūpas, jos gali išsausėti, sutrūkinėti ar net kraujuoti. Tai gali sukelti infekcijas, taip pat gali sukelti diskomfortą valgant, kalbant ar besišypsant.

Prisidėjimas prie žandikaulio ar galvos skausmo. Nuolatinis lūpų kramtymas gali sukelti žandikaulio raumenų įtampą, o tai gali išsaukti žandikaulio sąnario ar galvos skausmą.

Dantų naudojimas kaip įrankis

Gali pasirodyti, kad dantimis atidaryti tokius daiktus kaip pakuotes ar butelių kamštelius yra patogu, tačiau tai yra įprotis, kuris gali stipriai pakenkti dantims. Dėl to jie gali įtrūkti, įskilti ar net sulūžti. Jūsų dantų paskirtis yra kramtyti maistą, todėl daiktų atidarymui naudokite tik specialiai tam skirtas priemones. 

Daiktų kramtymas

Daugelis iš mūsų yra sukramtę pieštuko, rašiklio galiuką ar akinių kojelę, kai buvome susikoncentravę į sunkią užduotį. Daiktų kramtymas yra per didelė apkrova dantims, o tai gali sukelti dantų įtrūkimus, žandikaulis gali patirti skausmingus pažeidimus. Taip pat, tai gali sudirginti minkštuosius jūsų dantų audinius, sukeliant skausmą ir jautrumą. Kramtomi daiktai taip pat perneša ir mikrobus, kurie gali sukelti infekciją burnoje.

Nykščio čiulpimas

Vaikams, kurie čiulpia nykštį net ir po to, kai jiems išsivysto nuolatiniai dantys, gresia pavojus visam laikui pakeisti savo dantų ir žandikaulio struktūrą. Vaikų rankų užimtumas yra vienas iš būdų atpratinti juos nuo nykščio čiulpimo, kad jų dantys vystytųsi normaliai.

Stiprus dantų sukandimas ir griežimas

Dėl patiriamo streso žmonės gali stipriai sukąsti ar griežti dantis, dažnai to nesuvokdami. Dėl to jūsų dantys gali įtrūkti ir įskilti. Taip pat, dėl šių blogų įpročių ilgainiui dantys gali nusidėvėti, gali būti jaučiami žandikaulio ir galvos skausmai. Turint tokį įprotį dažnai jo galima atsikratyti nešiojant specialias kapas, atliekant psichoterapiją, atpalaiduojant žandikaulio raumenį botulino toksino injekcijomis. Dėl jums labiausiai tinkamo gydymo būdo pasikonsultuokite su savo gydytoju.

Jeigu pastebėjote, kad turite bet kokį iš aukščiau išvardintų blogų įpročių, pasistenkite kuo skubiau jo atsikratyti, kol jūsų burnos ertmė nepatyrė neatstatomos žalos. Jeigu savarankiškai atsikratyti yra per daug sudėtinga, rekomenduojame kreiptis pagalbos į gydytojus, kurie ras jums tinkamiausią gydymo būdą.

 

Straipsnio autorė: burnos higienistė Kamilė Mikalajūnaitė.