Blogieji dantų pastų ingredientai: ko vengti ir į ką atkreipti dėmesį

Žiūrėkite video arba skaitykite straipsnį apačioje. 

Atėjus laikui įsigyti dantų pastą labai greitai galima pasimesti jų gausybėje. Viena dantų pasta žada itin gaivų burnos kvapą, kita - maksimaliai išbalintus dantis, dar kita - sumažinti dantų jautrumą ar dantenų kraujavimą.

Taigi, kurios dantų pastos geriausios ir kurias vertėtų rinktis? Jeigu Jums tikrai rūpi Jūsų burnos būklė bei sveikata, prieš įsigyjant dantų pastą kelias minutes skirkite jos sudėties analizei ir atkreipkite dėmesį į tai, kas parašyta net smulkiomis raidėmis.

Dantų pastos abrazyvumas

Visų pirmą, būtina atkreipti dėmesį į dantų pastos RDA. RDA yra trumpinys iš anglų kalbos Relative Dentin Abrasion. Tai nurodo dantų pastos abrazyvumą. Pagal mokslininkų rekomendacijas kasdienio naudojimo dantų pasta neturėtų viršyti vidutinio abrazyvumo, tai yra, RDA neturi viršyti 70-100.

Daugelis balinančių dantų pastų abrazyvumas yra gerokai didesnis. Tokių dantų pastų rekomenduojama vengti arba naudoti tik 1-2 kartus per savaitę. Naudojant kiekvieną dieną didelio abrazyvumo dantų pastas galite pažeisti dantų paviršių, kuris gali privesti prie emalio defektų bei dantų jautrumo. Vaikams dantų pastos abrazyvumas turėtų būti mažas (RDA iki 70).

Fluoro kiekis

Turbūt didžiausias klausimas yra, kuri geresnė - dantų pasta su fluoru ar dantų pasta be fluoro? Atsakymas yra labai paprastas – jei yra rizika dantų ėduonies atsiradimui, rinkitės dantų pastą su fluoru. Tai geriausiai Jums gali atsakyti burnos priežiūros specialistas. Fluoras apsaugo nuo dantų ėduonies, todėl ypač svarbi dantų pasta su fluoru vaikams. Žinoma, labai svarbus ir fluoro kiekis dantų pastoje.

Per didelis fluoro kiekis organizme gali sukelti apsinuodijimą, silpninti imuninę sistemą, pakenkti vidaus organams, kaulams. Todėl fluoro kiekis neturėtų viršyti nustatytų rekomendacijų. Jeigu vis dėlto nusprendėte, kad norite naudoti dantų pastą be fluoro, tuomet rekomenduojama rinktis dantų pastą su kalciu, hidroksiapatitais, ksilitoliu, arganinu ar kitomis veikliosiomis medžiagomis, kurios remineralizuotų dantų emalį.

Lietuvos odontologų rūmų mokslininkų komanda rekomenduoja vaikams iki 3 metų valyti dantis su pasta, kurioje yra 500 ppm fluoro. Dantų šepetėlio šereliai turėtų būti tik suvilgomi dantų pasta. Nuo 3 iki 6 metų vaikams rekomenduojama dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoro, o  dantų pastos dydis ant šepetėlio – žirnio dydžio. Vyresniems nei 6 metų vaikams ir suaugusiems rekomenduojama naudoti dantų pastą su 1000 – 1450 ppm fluoro kiekiu, o dantų pastos kiekis ant šepetėlio apie 1 - 2 cm.

Natrio laurilsulfatas

Jei Jums dažnai atsiranda opelių, aftų, žaizdelių burnoje arba Jūsų burnos gleivinė yra labai jautri, rekomenduojamos dantų pastos be natrio laurilsulfato. Natrio laurilsulfatas yra medžiaga, kuri skatina dantų pastoje putojimą taip pat randama tokiose priemonėse kaip šampūnas, skalbimo milteliai, įvairios plovimo bei higienos priemonės.  Ši medžiaga priskiriama prie blogųjų ingredientų, nes ji dirgina burnos gleivinę bei turi įtakos net bendrai organizmo sveikatai.

Triklozanas

Dar viena blogybė dantų pastoje – triklozanas. Ši medžiaga veikia antibakteriškai, mažina dantenų uždegimą. Tačiau yra ir kita šios medžiagos pusė. Triklozanas kaupiasi organizme, silpnina imunitetą, mažina bakterijų atsparumą ir ilgainiui gali sukelti net onkologinius susirgimus.

Parabenai, sintetiniai dažikliai, titano dioksidas

Šių medžiagų taip pat rekomenduojama vengti dantų pastoje. Jos gali dirginti burnos gleivinę, sukelti žaizdeles, nusėsti organizme, pakenkti ne vien tik burnos sveikatai, bet ir bendrai organizmo būklei ar net sukelti onkologinius susirgimus.

Svarbu žinoti...

Atsiminkite, kad visi dantų pastos ingredientai gali su seilėmis patekti į organizmą, todėl nepatingėkite laiko ir skirkite kelias minutes dantų pastos analizavimui. Taupydami Jūsų laiką, mūsų burnos priežiūros specialistai jau išanalizavo dantų pastų sudėtis ir sugrupavo pagal kategorijas, o filtrų skiltyje galite pasirinkti papildomus reikalavimus dantų pastai, todėl Jums belieka mėgautis sutaupytu laiku.